• Посилання скопійовано

Строковий трудовий договір на час відпустки для догляду за дитиною

Працівниця після відпустки для догляду за дитиною до 3 років хоче взяти щорічну основну відпустку. На її місці працює працівниця за строковим ТД, де прописано: «на період перебування у відпустці для догляду до 3 років або фактичного виходу на роботу - ПІБ працівника». Працівниця погоджується попрацювати і в період щорічної відпустки. Чи потрібно продовжувати строковий договір?

Згідно з ч. 2 ст. 23 КЗпП, строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Тобто на період перебування основного працівника у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку роботодавець має право прийняти іншого працівника для заміщення тимчасово не зайнятої посади до фактичного виходу на роботу працівника. 

Строковий трудовий договір та заява на прийняття на роботу обов’язково повинні вказувати на строковість трудових відносин та мати чітке формулювання, щоб уникнути непорозумінь у разі звільнення у зв’язку із фактом виходу основного працівника з відпустки. 

Особливістю тут є те, що працівник приймається на роботу на строк, який конкретно не визначено. Це може бути період і до закінчення відпустки для догляду за дитиною або раніше, якщо основний працівник захоче її перервати достроково, або робота може бути продовжена на час основної щорічної відпустки чи наступної відпустки для догляду за наступною дитиною.

Оскільки на момент укладення строкового трудового договору достеменно не відомо, скільки відпусток оформлятиме основна працівниця, то рекомендується використовувати таке формулювання: «на період відпустки для догляду за дитиною до трьох років та наступних (інших) відпусток». При цьому має бути зазначено, яку конкретно працівницю заміняє працівник.

Також вважаємо, що формулювання в строковому трудовому договорі, яке зазначене в запитанні: «На період перебування у відпустці для догляду до 3 років або фактичного виходу на роботу ПІБ працівника» не потребує продовження такого договору.

Отже, працівник, який працює за строковим ТД, буде звільнений останнім днем щорічної відпустки основного працівника, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП

Працівниця після закінчення відпустки по догляду за дитиною, на підставі ст. 10 Закону про відпустки, може піти у щорічну відпустку.

Звертаємо увагу, що період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами зараховується в стаж, який дає право на дні щорічної основної відпустки, а от період відпустки для догляду за дитиною до 3-річного чи 6-ти річного віку – не зараховується до стажу, відповідно права на дні щорічної відпустки працівниця не має.

Отже, якщо у працівниці є дні невикористаної щорічної відпустки, звісно, вона може її використати з наступного дня  після закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років.

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

 • Затвердження ПВТР у ФОПа з одним працівником
  Чи можливо затвердити ПВТР, якщо на ФОПа працює лише один працівник? Чи можна провести засідання трудового колективу один працівник та ФОП?
  23.03.202334
 • Директор - єдиний працівник: виконання обов'язків головбуха та касира
  Директор - єдиний працівник на підприємстві. Чи потрібно оформляти наказ на самого себе про те, що він покладає виконання обов'язків головного бухгалтера та касира на себе?
  23.03.2023473
 • Відрядження дистанційного працівника та авансовий звіт
  Чи можна направляти працівника-дистанційника у відрядження? Чи може працівник, повернувшись із відрядження, підписати авансовий звіт за допомогою ЕЦП, яку компанія використовує як систему внутрішнього електронного документообігу, оскільки продовжуватиме ще деякий час працювати віддалено?
  22.03.2023190
 • Працівник помер за кордоном: як оформити?
  Працівник працював дистанційно за кордоном і помер. Родичі вирішили поховати його там. Для виплати остаточного розрахунку прислали фото заяви дружини на отримання грошей, номер платіжної картки і Виписку з реєстру про смерть Республіки Словенії. Чи має право підприємство розрахувати працівника за вказаними документами?
  20.03.202350
 • Встановлення в колдоговорі обмежень для сумісників
  Чи законно включити до колективного договору пункт про обмеження деяких виплат для сумісників (наприклад, на поховання родичів)?
  17.03.202361