Відповідно до п. 3 ст. 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни України під час мобілізації зобов’язані з’являтися за викликом до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення їх облікових даних та визначення їх призначення на особливий період.
Мобілізації підлягають громадяни, здатні виконувати військовий обов'язок, віком від 18 до 60 років. Призов здійснюється через вручення повісток. Повістки можуть бути різними.
Є такі види повісток:
1. Повістка для уточнення даних.
Ці повістки вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо. В результаті перевірки можуть бути виявлені підстави для звільнення від служби.
2. Повістка на проходження військово-лікарської комісії.
Ця повістка за підписом начальника РТЦК та СП зобов'язує пройти медичне обстеження. До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного. Після медкомісії у картці зазначається висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.
3. Повістка для призову на строкову військову службу.
Ця повістка передбачає призов на строкову військову службу.
На даний час такі повістки не видають, адже наразі призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводиться через загальну мобілізацію.
4. Мобілізаційне розпорядження.
Ця повістка вручається військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнано придатним до проходження військової служби. Повістка має бути правильно заповнена і підписана начальником територіального центру комплектування. Здебільшого мобілізаційне розпорядження вручається під час оголошення мобілізації. У мобілізаційному розпорядженні зазначається про обов'язок з'явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.
У будь якій повістці мають бути вказані:
- прізвище, ім’я та по батькові;
- рік народження та адреса проживання військовозобов’язаного;
- вид повістки;
- дата, час та адреса куди необхідно з’явитися, уточнення щодо необхідних документів;
- назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові начальника РТЦК та СП.
На сьогодні, ніде в законі не зазначено, в якому місці можуть вручати повістку. Тому її можна вручити особисто в руки в будь якому місці: на вулиці, блокпосту, робочому місці, за місцем проживання. Про це також зазначає Львівський обласний ТЦК та СП на своїй сторінці в facebook.
Вручати повістку може:
- представник органу місцевого самоврядування;
- керівник підприємства, установи, організації, де працює військовозобов’язаний;
- управителі багатоквартирних будинків;
- безпосередньо посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Отже, зважаючи на прогалину в законодавстві, приватне підприємство може видавати працівникам повістки про виклик до РТЦК та СП для проходження медичної комісії та повістки з призовом на військову службу під час мобілізації.
Львівський обласний ТЦК та СП також зазначає, що для того, щоб вручити повістку, насамперед необхідно встановити особу, якій вона вручається. У воєнний час потрібно завжди носити з собою документи і в разі запиту надавати їх для перевірки уповноваженій особі. Такими уповноваженими особами є представники Національної поліції України.
Повістка має бути вручена особисто. Якщо особа відмовляється від отримання повістки, складається акт про відмову від отримання повістки із підписами уповноважених осіб та свідків та вручається військовозобов’язаному під підпис.
Звертаємо увагу, вручення повістки не означає, що особа одразу ж відправиться на навчання чи тим більше на фронт. Це насамперед робиться для уточнення облікових даних.
Відповідальність
Неявка на виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки карається адміністративним штрафом або кримінальною відповідальністю.
В разі неприбуття за викликом по першому або другому виду повістки до ТЦК та СП особі загрожує адміністративний штраф у розмірі:
- за перше порушення від 100 до 200 нмдг (1700-3400 грн);
- в разі повторного порушення протягом року від 200 до 500 нмдг (3400 – 8500 грн).
За ігнорування повісток третього (повістка для призову на строкову військову службу ) або четвертого (мобілізаційне розпорядження) виду – кримінальна відповідальність від обмеження волі до 3 років до позбавлення волі від 3 до 5 років.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити