• Посилання скопійовано

Працівниця придбаває квитки для інших відряджених працівників: що з оформленням?

Працівниця придбаває за допомогою корпоративної картки квитки для відряджених працівників. Вона у відрядженні, отримала аванс на зарплатну картку. Чи може придбати квитки для інших, якщо не відзвітувала за свій аванс? Коли оформляти авансовий звіт за придбані квитки іншим?

Чи може один працівник придбавати квитки для інших працівників?

Так, може. Детально це питання ми розглядали тут. Фактично працівник придбаває квиток для іншого працівника за дорученням підприємства.

 

Коли подавати авансовий звіт у разі придбання квитків для інших працівників?

Оскільки працівник оплачував за квитки для інших працівників, перебуваючи у відрядженні, на наш погляд, до нього слід застосувати норму, яка встановлює строки звітування при поверненні з відрядження.

Згідно з пп. «а» пп. 170.9.2 ПКУ Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, подається до закінчення п'ятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник податку завершує таке відрядження.

Щоправда, в ІПК ДФСУ від 03.01.2018 р. №14/5/99-99-13-02-03-16/ІПК наведена інша думка – для витрат, оплачених безготівково з допомогою картки, діють строки, наведені в пп. «б» пп. 170.9.3 ПКУ – якщо строк подання платником податку звіту про використання виданих на відрядження коштів не перевищує 10 банківських днів, за наявності поважних причин роботодавець (самозайнята особа) може його продовжити до 20 банківських днів (до з'ясування питання у разі виявлення розбіжностей між відповідними звітними документами).

Тобто, якщо ми правильно зрозуміли думку податкової, звіт про такі кошти подається протягом 10 банківських днів після поверненя з відрядження, і може бути продовжений роботодавцем до 20 банківських днів, якщо є поважна причина. 

Але для уникнення можливих непорозумінь ми таки радимо застосовувати строк – 5 банківських днів.

 

Чи може придбати квитки для інших, якщо не відзвітував за свій аванс?

Відповідно до п. 19 Положення №148, видача підзвітній особі готівки під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.

Для витрат, які оплачуються безготівково за допомогою картки, такої норми немає. 

Тому в розглядуваній ситуації, на наш погляд, працівниця може безготівково оплатити квитки для інших працівників, використовуючи корпоративну картку, якщо не відзвітувала про свій аванс.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    Сьогодні 14:2228
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202456
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024349
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202428