• Посилання скопійовано

«Звітний» як «Довідковий» для центру зайнятості

У жовтні 2021 р. ФОП прийняв на роботу двох працівників, а одного працівника було звільнено. Цей працівник стає в центр зайнятості для отримання допомоги по безробіттю. Чи потрібно подавати об’єднану звітність з типом "Звітний" як "Довідковий" за жовтень 2021 р.? Якщо інформацію не подати, а відобразити тільки у звітності за IV квартал 2021 р. чи будуть штрафні санкції?

Порядком № 4 передбачено, що роботодавець подає «Звітний» як «Довідковий» у випадку, зокрема, для матеріального забезпечення, страхових виплат у вигляді допомоги по безробіттю звільненим працівникам. У цьому випадку дані потрібно подавати не на всіх звільнених працівників, а лише щодо працівників, які після звільнення стають на облік у центрі зайнятості як безробітні.

Довідковий Розрахунок потрібен тоді, коли у фондів не вистачає даних щодо окремих місяців для обчислення та призначення виплат застрахованим особам, а Розрахунок з типом «Звітний» за цей період ще не поданий.

Тож, з метою недопущення порушення прав застрахованих осіб на своєчасне отримання допомоги по безробіттю від центру зайнятості потрібно протягом кварталу подати Додаток 1 та Додаток 5 об’єднаної звітності з типом "Звітний" як "Довідковий". Статус довідкової відображає нарахування в розрізі тих місяців, які потрібно подати у зв’язку з призначенням страхової виплати.

У Додатку 1 у рядку 035 ставиться відповідна позначка у клітинці навпроти «для призначення інших соціальних виплат». У табличній частині зазначається сума нарахованого доходу за жовтень місяць. У графах 16 та 17, у графі 20 – суму нарахованого ЄСВ та з відображенням у графі 14 – кількості календарних днів перебування у трудових відносинах (включно з днем звільнення), інші графи заповнюються у звичайному порядку.

У додатку 5 у рядку 036  ставиться відповідна позначка у клітинці навпроти «для призначення інших соціальних виплат». У табличній частині зазначається інформація по звільненому працівнику, зокрема, у графі 10 - дата звільнення, у графі 16 – підстава (наказ №… від..) звільнення, а в графі 17 – стаття КЗпП  відповідно до якої відбулося звільнення працівника, інші графи заповнюються у звичайному порядку.

У титульній (заголовній) сторінці об’єднаної звітності заповнюються рядки з 01 по 06, рядки 07 по 110 не заповнюються. Кодифікатор (рядок 032) вказується місце податкової адреси ФОП.  

Рядки щодо суми нарахованого доходу працівнику та суми ЄСВ заповнювати не потрібно. Тип «Звітна» як «Довідкова» носить лише інформаційний характер, тому на титульній заголовній сторінці суми не зазначаються. Суми потрібно буде вказати при поданні об’єднаної звітності з типом «Звітна» за звітний квартал, оскільки подання довідкового Розрахунку не звільняє роботодавця від обов’язку подання об’єднаної звітності з типом «Звітна». При цьому інформацію про осіб, зазначених у звітності з типом «Звітний» як «Довідковий», необхідно буде продублювати в об’єднаній звітності з типом «Звітна» за відповідний звітний квартал (в цьому випадку за IV квартал 2021 р.).

Додаток 4ДФ у складі довідкового Розрахунку не заповнюється та не подається. Цей додаток знайде своє місце при поданні об’єднаної звітності з типом «Звітна» за IV квартал 2021 р.

А ні Порядком № 4, а ні будь-якими іншими нормами законодавства не передбачено відповідальності за несвоєчасне подання «Звітна» як «Довідкова», а штрафи за несвоєчасне подання податкової звітності, передбачені п. 120.1 ПКУ, не можуть бути застосовані, оскільки довідковий Розрахунок не має статусу податкової звітності.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202452
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202496
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024477
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202429