Шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем вводять тільки в організаціях, де за характером виробництва і умовами роботи встановлення п’ятиденного робочого тижня недоцільне (ч. 2 ст. 52 КЗпП).
При шестиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи не може перевищувати 7 годин при тижневій нормі 40 годин, 6 годин при тижневій нормі 36 годин і 4 годин при тижневій нормі 24 години.
Напередодні святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у ст. 51 цього Кодексу, скорочується на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні. Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин (ст. 53 КЗпП).
Відповідно до ч. 1 ст. 67 КЗпП, при п'ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при шестиденному робочому тижні - один вихідний день.
При цьом загальним вихідним днем є неділя.
Тож, щоб виконати вимоги ч. 2 ст. 52 КЗпП та ч. 2 ст. 53 КЗпП, для 40-годинного робочого тижня тривалість робочого часу розподіляють так: 5 днів роботи по 7 годин + 5 годин роботи в передвихідний день.
Статтею 68 КЗпП установлено, що на підприємствах, в установах, організаціях, де робота не може бути перервана в загальний вихідний день у зв'язку з необхідністю обслуговування населення (магазини, підприємства побутового обслуговування, театри, музеї тощо), вихідні дні встановлюються місцевими радами.
А ст. 69 КЗпП визначено, що на підприємствах, в установах, організаціях, зупинення роботи яких неможливе з виробничо-технічних умов або через необхідність безперервного обслуговування населення, а також на вантажно-розвантажувальних роботах, пов'язаних з роботою транспорту, вихідні дні надаються в різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком змінності, що затверджується власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації.
Таким чином, якщо з 1 жовтня 2021 р. працівнику впровадити індивідуальний графік роботи, то й вихідні дні потрібно встановлювати індивідуально.
Тому впровадження індивідуального графіку роботи працівнику з вівторка по неділю з дотриманням 40-годинного робочого тижня: 5 днів роботи по 7 годин та 5 годин роботи в неділю з вихідним днем такого працівника в понеділок не призведе до порушення ст. 67 КЗпП.
Щодо переоформлення документів у разі зміни, то потрібно внести зміни до правил внутрішнього трудового розпорядку, якщо в них попередньо було передбачено графік роботи. Крім того, потрібно видати наказ про впровадження індивідуального графіку роботи та ознайомити з ним працівника під підпис. Писати заяву працівнику не потрібно.
Що стосується оплати, то за всі відпрацьовані дні за графіком працівник отримає встановлений оклад. Подвійної оплати за роботу у неділю не буде, тому що це - робочий день працівника.
Нагадаємо, що подвійна оплата за ст. 72 КЗпП чи надання іншого дня відпочинку за ст. 71 КЗпП проводиться/надається лише, коли працівника залучають до роботи у його вихідний день. У разі, якщо працівника залучили б, в даному випадку, у понеділок, який є його вихідним днем, тоді б потрібно було проводити подвійну оплату за цей день зверх окладу.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити