Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Трудові відносини

Тестування працівників на COVID-19 за кошти роботодавця – як оподатковувати?

Які саме документи потрібно оформити згідно з пп. 165.1.19 ПКУ, щоб не утримувати ПДФО з працівників підприємства при проведенні тестування на COVID-19 коштом роботодавця. Чи потрібно утримувати ПДФО у разі сплати роботодавцем вартості тестування страховій компанії, а не закладу охорони здоров'я?

Оплата послуг тестування на COVID-19  медичному закладу. Підставою для проведення тестування працівників на COVID-19 коштом роботодавця є наказ керівника підприємства. У наказі зазначається, що проводиться тестування працівників на COVID-19, а також у самому наказі або в додатку до нього слід навести перелік працівників, які підлягають тестуванню, осіб, відповідальних за його проведення, терміни тестування.

Оскільки працівники повинні дати згоду на таке тестування, перед складанням такого наказу можна отримати відповідні заяви  від працівників. Якщо працівників багато, на нашу думку, достатньо ознайомити їх з наказом під підпис. Кожен охочий має залишити напис: «Не заперечую» або «Бажаю пройти тестування». Звісно, тестування на COVID-19 коштом роботодавця пройдуть лише ті працівники, які виявили таке бажання, роботодавець не має права примушувати працівників проходити тестування.

 

Єдиний соцвнесок. Вартість тестування працівників як медичної послуги не є об'єктом для нарахування ЄСВ. Адже такий вид доходу не зазначено у ст. 7 Закону про ЄСВ. Також підтвердженням того, що тестування на COVID-19  не є об'єктом нарахування ЄСВ, є п. 3.27 та 3.30 розд. I Iнструкції №5 та п. 10 та 13 розд. II Переліку 1170.

Утім, для уникнення непорозумінь під час перевірок варто у внутрішніх розпорядчих документах роботодавця зазначити, що вартість тестування не належить до фонду оплати праці підприємства.

 

Податок на доходи фізосіб. Згідно з пп. 165.1.19 ПКУ, не є об'єктом оподаткування ПДФО кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою або піклуванням платника податку, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), крім витрат, що компенсуються виплатами з фонду загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування.

Тестування працівників на COVID-19 належить до медичного обслуговування. Медичне обслуговування - це діяльність закладів охорони здоров’я та фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сфері охорони здоров’я, що не обов’язково обмежується медичною допомогою, але безпосередньо пов’язана з її наданням (ст. 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я).

Там же визначено, що заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників. На нашу думку, під це визначення підпадають також і приватні лабораторії, які виконують тестування на COVID-19, а відтак тестування на COVID-19 у таких лабораторіях теж є медичним обслуговуванням.

Звісно, щоб довести виконання всіх умов, зазначених у пп. 165.1.19 ПКУ, одного наказу керівника недостатньо. Підтвердними документами можуть бути договір із закладом охорони здоров'я про проведення тестування (наявність договору не обов’язкова, проте бажана), первинні документи, що підтверджують оплату та надання послуг із тестування – банківська виписка, акт наданих послуг від медичного закладу або лабораторії – а ось ці документи вже мають бути обов’язково.

Неоподатковувану вартість медичного обслуговування (а саме – тестування) роботодавець відображає у ф. №1ДФ з ознакою доходу «143».

  

Військовий збір. Оскільки вартість тестування не є об'єктом оподаткування ПДФО за наявності відповідного документального підтвердження, то у разі виконання цієї вимоги така вартість не підлягає оподаткуванню і військовим збором.

 

Бухгалтерський облік. Згідно зі ст. 1 Закону про охорону праці, лікувально-профілактичні заходи є частиною охорони праці працівників у процесі їхньої трудової діяльності. Отже, витрати на тестування працівників на  COVID-19 під час пандемії цілком можна розглядати як витрати на охорону праці.

Щоправда, за п. 15.8 П(С)БО 16 витрати на охорону праці належать до загальновиробничих витрат. Але ж не всі підприємства є виробничими, та й тестування може проводитися не тільки для виробничого та загальновиробничого персоналу.

На думку автора, в такому випадку витрати на тестування відображаються:

  • виробничого та загальновиробничого персоналу — на рахунку 91 «Загальновиробничі витрати»;
  • адміністративного персоналу — на рахунку 92 «Адміністративні витрати»;
  • відділів реалізації та збуту — на рахунку 93 «Витрати на збут» тощо.

Визнаються такі витрати за загальними правилами П(С)БО 16. Тобто аванс (передоплата) за послуги з тестування до витрат ще не потрапляє. Визнання витрат на тестування відбувається на підставі акта або іншого первинного документа від медичного закладу про проведене тестування.

 

Оплата послуг тестування на COVID-19 страховій компанії

Якщо підприємство оплачує послуги тестування на COVID-19 через страхову компанію, то це вже буде медичне страхування працівників, яке обліковується та оподатковується за іншими правилами. Ми про це писали у матеріалах:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Єдиний соціальний внесок , ПДФО , Облік , Трудові відносини , Військовий збір , COVID-19

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі