• Посилання скопійовано

Випробовувальний термін при прийнятті на роботу молоді

Для яких категорій молоді заборонено встановлювати випробування при прийнятті на роботу?

Беручи до уваги мету випробування та передбачаючи своєрідну «пільгу» для молоді, що лише розпочинає трудову діяльність, законодавець установив категоричну заборону встановлення випробувального терміну при прийнятті на роботу


неповнолітніх.

Пам'ятаємо, що за ст. 188 КЗпП приймати на роботу можна працівників віком від 16 років (а в окремих випадках за згодою одного з батьків — з 14 років). Приймаючи ж такого працівника віком до 18 років на роботу, ми не можемо встановити для нього умову про випробування взагалі.

Друга категорія молоді, для якої заборонено випробування, — це молоді робітники після закінчення професійних навчально-виховних закладів та молоді спеціалісти після закінчення вищих навчальних закладів. Тут не все зрозуміло, адже на сьогодні спеціальний закон, що регулює ці питання, — це Закон України від 05.07.2012 р. №5067-VI «Про зайнятість населення», який не дає визначень термінів «молоді робітники», «молоді спеціалісти». Натомість цим законом визначено терміни «молодий працівник» та «молодь» (статті 1, 14 зазначеного закону). Крім того, у ст. 197 КЗпП вживаються терміни «працездатна молодь», а в п. 1 Порядку працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалася за державним замовленням, затвердженого постановою КМУ від 22.08.96 р. №992, міститься поняття «молодий фахівець».

Тому на практиці досить важко визначити, що КЗпП має на увазі, забороняючи встановлювати випробування для зазначених категорій (молоді працівники та молоді спеціалісти після закінчення відповідного закладу).

Синтезуючи характеристики молоді, про які йдеться у статтях 1, 14 цього закону, зазначимо, що, на нашу думку, випробування не слід встановлювати особам, які одночасно відповідають таким вимогам:

— є віком до 35 років;

— приймаються на роботу після закінчення вищого чи професійно-технічного навчального закладу за направленням чи без направлення;

— приймаються на роботу вперше або для продовження трудової діяльності за кваліфікацією, яку набули під час навчання, в тому числі незалежно від місця першого працевлаштування (протягом 6 місяців після закінчення відповідного навчального закладу).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.20246
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202418
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202455
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024111
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024495