• Посилання скопійовано

Чи має право аспірант працювати за основним місцем роботи на повну ставку?

Працівник, який працює на повну ставку та за основним місцем роботи, вступив до аспірантури. З 01.09.2019 р. він стає офіційно аспірантом у державному ВНЗ. Як підприємство має право залишитися з ним у трудових стосунках? Чи має він право працювати за сумісництвом, чи за основним місцем роботи на повну ставку?

Відповідно до абз. 2 ч. 6 ст. 5 Закону №1556 особа має право здобувати ступінь доктора філософії під час навчання в аспірантурі (ад'юнктурі).

Особи, які професійно здійснюють наукову, науково-технічну або науково-педагогічну діяльність за основним місцем роботи, мають право здобувати ступінь доктора філософії поза аспірантурою, зокрема, під час перебування у творчій відпустці, за умови успішного виконання відповідної освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації у спеціалізованій вченій раді.

Аспірант у п. 3 ч. 2 ст. 61 Закону №1556 визначено як особу, зараховану до закладу вищої освіти (наукової установи) для здобуття ступеня доктора філософії/доктора мистецтва.

У п. 2 Порядку №261 зазначено, що підготовка здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії здійснюється:

  • в аспірантурі (ад'юнктурі) закладу вищої освіти (наукової установи) за очною (денною, вечірньою) або заочною формою навчання;
  • поза аспірантурою (для осіб, які професійно провадять наукову, науково-технічну або науково-педагогічну діяльність за основним місцем роботи у відповідному закладі вищої освіти (науковій установі).

Нормами ч. 1 ст. 62 Закону №1556 та п. 14 Порядку №261 встановлено, що особи, які навчаються у закладах вищої освіти, мають право, зокрема, на:

  • вибір форми навчання під час вступу до закладу вищої освіти;
  • трудову діяльність у позанавчальний час;
  • додаткову оплачувану відпустку у зв'язку з навчанням (академічну та соціальну відпустку) за основним місцем роботи, скорочений робочий час та інші пільги, передбачені законодавством для осіб, які поєднують роботу з навчанням.

Отже, залежно від форми навчання та виду професійної діяльності аспіранти мають право на трудову діяльність у позанавчальний час (на повну ставку чи не повну ставку) або на професійну діяльність за основним місцем роботи у відповідному закладі вищої освіти чи науковій установі у разі підготовки поза аспірантурою.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Лікарняний у зв'язку з вагітністю та пологами для сумісника
    Працівник працює сумісником з 06.05.2025 р. 01.07.2025 р. має оформлювати лікарняний у зв'язку з вагітністю та пологами. Як правильно розрахувати суму, яку потрібно виплатити працівнику?
    Сьогодні 18:034
  • Відображення мобілізованих та декретниць у рядку 3070 звіту №1-ПВ
    Чи враховуються мобілізовані та жінки в декретній відпустці в рядок 3070 звіту з праці №1-ПВ (квартал)?
    22.05.2025742
  • Утримання аліментів з суми лікарняних від ПФУ
    Працівник вже 1,5 місяці на лікарняному. Лікарняні приходять із ПФУ на спеціальний рахунок. Всі податки ПДФО та ВЗ сплачується з того рахунка. Є виконавчий лист на аліменти, 40% стягнення. Чи можу я оплачувати аліменти із лікарняних за рахунок ПФУ?
    21.05.20251 6152
  • Пільги колишнім військовим після виходу на роботу
    Чи потрібно сплачувати податки із зарплати за військового, який вийшов працювати після проходження військової служби (війни)? Чи є якісь пільги для демобілізованих осіб?
    15.05.20251 179
  • Звільнення працівника: період та дні до компенсації
    Працівник був у відпустці 14 днів у 2024 р. Як правильно підрахувати компенсацію за невикористану відпустку? Відпрацьовано працівнком рівно 1 рік на підприємстві, звільнився в травні 2025 р. Прийнято на роботу з 01.05.2024 р . Який період для розрахунку брати: з місяця після використаної відпустки чи за весь період, який працівник працював? Чи були зміни при підрахунку компенсації? У працывника залишилось 10 днів невикористаної відпустки. Якщо він звільнився 15 травня, чи правильно буде врахувати цей період для компенсації, чи брати місяць звільнення до розрахунку?
    13.05.20257927