• Посилання скопійовано

Працівник сплатив за проживання підприємцю: які ризики для роботодавця?

Працівник, який відряджений до м. Києва, після повернення надав документи на відшкодування витрат на проживання. Послуги з проживання надав ФОП, який зареєстрований у м. Вінниці і має місце провадження діяльності у м. Вінниці. Які ризики несе підприємство у разі компенсації таких витрат працівнику?

Згідно з пп. 170.9.1 ПКУ не є доходом платника податку - фізособи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, зокрема, на оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень.

При цьому, зазначені витрати не є об’єктом оподаткування цим податком лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат. У випадку витрат на проживання такими документами є рахунки, отримані із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання фіз особи, в тому числі бронювання місць у місцях проживання.

Водночас, у «ЗІР» (підкатегорія 103.25) податківці на питання, чи повинна ЮО відображати у податковому розрахунку за ф. №1ДФ виплати на користь ФОП – платника ЄП, яка надала послуги відрядженому працівнику, відповідають: «Оскільки юрособа тільки компенсує витрати працівника на відрядження, то відображати в податковому розрахунку за ф. №1ДФ сплату працівником коштів за надані під час відрядження фізособою - підприємцем – платником єдиного податку послуги, така юрособа не зобов’язана».

Проте також вони зазначають, що згідно з пп. 177.8 ПКУ відряджений працівник отримує від фізособи - підприємця, який надавав послуги з найму жилого приміщення та переїзду, копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.

Насправді у пп. 177.8 ПКУ мова йде про випадок, коли здійснюється виплата фізособі - підприємцю доходу суб’єктом господарювання (а вище вони самі і зазначали, що в такому випадку має місце саме компенсація витрат працівнику, а не виплата доходу підприємцю). Однак обережним платникам податку варто все ж таки отримати таку копію для уникнення питань від податківців (які за фактом законодавчо не обґрунтовані, та й ця норма вже застаріла, оскільки паперові свідоцтва платників ЄП вже скасовано). На практиці таким документом може бути виписка з Реєстру платників єдиного податку.

Щодо неспівпадіння місця провадження діяльності, зазначеного у Реєстрі платника ЄП, та фактичного місця провадження діяльності, то вважаємо, що тут ризики очікують лише на підприємця, який надає такі послуги (які саме - податківці писали тут). А ось підприємству не варто хвилюватися, оскільки працівник надавши документи, що підтверджують витрати на проживання (що мають всі обов’язкові реквізити первинного документу з п. 2 ст. 9 Закону про бухоблік), виконав всі вимоги для того, щоб компенсовані йому витрати не підлягали включенню до його оподатковуваного доходу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202488
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024364
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426