Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Трудові відносини

Працівник сплатив за проживання підприємцю: які ризики для роботодавця?

Працівник, який відряджений до м. Києва, після повернення надав документи на відшкодування витрат на проживання. Послуги з проживання надав ФОП, який зареєстрований у м. Вінниці і має місце провадження діяльності у м. Вінниці. Які ризики несе підприємство у разі компенсації таких витрат працівнику?

Згідно з пп. 170.9.1 ПКУ не є доходом платника податку - фізособи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, зокрема, на оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень.

При цьому, зазначені витрати не є об’єктом оподаткування цим податком лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат. У випадку витрат на проживання такими документами є рахунки, отримані із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання фіз особи, в тому числі бронювання місць у місцях проживання.

Водночас, у «ЗІР» (підкатегорія 103.25) податківці на питання, чи повинна ЮО відображати у податковому розрахунку за ф. №1ДФ виплати на користь ФОП – платника ЄП, яка надала послуги відрядженому працівнику, відповідають: «Оскільки юрособа тільки компенсує витрати працівника на відрядження, то відображати в податковому розрахунку за ф. №1ДФ сплату працівником коштів за надані під час відрядження фізособою - підприємцем – платником єдиного податку послуги, така юрособа не зобов’язана».

Проте також вони зазначають, що згідно з пп. 177.8 ПКУ відряджений працівник отримує від фізособи - підприємця, який надавав послуги з найму жилого приміщення та переїзду, копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.

Насправді у пп. 177.8 ПКУ мова йде про випадок, коли здійснюється виплата фізособі - підприємцю доходу суб’єктом господарювання (а вище вони самі і зазначали, що в такому випадку має місце саме компенсація витрат працівнику, а не виплата доходу підприємцю). Однак обережним платникам податку варто все ж таки отримати таку копію для уникнення питань від податківців (які за фактом законодавчо не обґрунтовані, та й ця норма вже застаріла, оскільки паперові свідоцтва платників ЄП вже скасовано). На практиці таким документом може бути виписка з Реєстру платників єдиного податку.

Щодо неспівпадіння місця провадження діяльності, зазначеного у Реєстрі платника ЄП, та фактичного місця провадження діяльності, то вважаємо, що тут ризики очікують лише на підприємця, який надає такі послуги (які саме - податківці писали тут). А ось підприємству не варто хвилюватися, оскільки працівник надавши документи, що підтверджують витрати на проживання (що мають всі обов’язкові реквізити первинного документу з п. 2 ст. 9 Закону про бухоблік), виконав всі вимоги для того, щоб компенсовані йому витрати не підлягали включенню до його оподатковуваного доходу.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Витрати , Відрядження , Підприємці , Трудові відносини

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі