• Посилання скопійовано

Власник самостійно встановлює систему оплати праці працівників медичної сфери

Медичний Центр розробив тарифну систему оплати праці відповідно до кваліфікації працівників, але це не задовольнило Держпраці. Чи правомірні вимоги Держпраці щодо рівняння тарифної системи приватної клініки на тарифні сітки бюджетників? Чи не порушує це право особи на ведення бізнесу?

Запитання: 

Приватна клініка отримала від  Держпраці припис про наступне: "Посадові оклади працівникам встановлені без урахування кваліфікації та складності роботи". Медичний Центр розробив тарифну систему оплати праці відповідно до кваліфікації працівників, але це не задовольнило Держпраці. Чи правомірні вимоги Держпраці щодо рівняння тарифної системи приватної клініки на тарифні сітки бюджетників? Чи не порушує це право особи на ведення бізнесу?

Відповідь: 

Відповідно до ч. 1-4 ст. 96  КзпП, системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників.

Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики).

Тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою для формування та диференціації розмірів зарплати.

Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 97 КзпП форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом. 

Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті. 

Розробка і затвердження тарифно-кваліфікаційних характеристик професій працівників відноситься до компетенції Мінсоцполітики. Характеристики робіт, зазначені у тарифно-кваліфікаційних довідниках робіт і професій працівників, є підставою для тарифікації робіт, для їх розподілу, віднесення до того чи іншого розряду кожної спеціальності чи посади.

Колективним договором, а якщо договір не укладався - наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу, виданим після погодження з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації - з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників, можуть встановлюватися інші системи оплати праці (ч.6 ст. 96 КзпП).

Ця норма відносить до компетенції власника встановлення як посадових окладів, так і системи оплати праці, у т.ч. тарифної сітки та доплат з врахуванням  кваліфікації та складності роботи. 

Це означає, що власник, у т.ч. приватної клініки, не має права встановлювати, навіть за згодою з працівником, тарифні ставки та оклади на рівні, нижче від визначеного нормативно. Підвищувати вправі.

Підтвердженням цього є приписи ч.3 ст. 5 Закону  "Про колективні договори і угоди", ч.2 ст. 15 Закону "Про оплату праці", ч.3 ст. 97 КзпП.

Щодо встановлення посадових окладів з врахуванням  кваліфікації та складності роботи, то КзпП не вимагає такого від керівників небюджетних організації, окрім випадків, коли відповідним законом передбачається суворе правило допускати до роботи працівників виключно за документально підтвердженою кваліфікацією. 

Тому, конкретний розмір посадового окладу, передбаченого тарифною схемою, затверджується колективним договором (або органом державної влади для підпорядкованих установ, організацій). Якщо у приватного підприємства (клініки) відсутні такі документи (колективний договір чи відповідний наказ власника чи уповноваженого ним органу — ч.6 ст. 96 КзпП), то претензії Держпраці можуть цілком виправдані — адже в таких випадках, це вимога привести розмір посадових окладів приватної клініки до рівня, не нижче посадових окладів бюджетної сфери за аналогічною посадою, кваліфікацією, роботою.

І це немає жодного відношення до права особи на ведення бізнесу — норми КзпП, інших нормативних документів щодо  оплати праці тощо стосуються всіх сфер господарювання (приватної та бюджетної).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1771
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 278
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 012
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455