За ст. 21 Закону №1105 тільки період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску. Тому при нарахуванні декретних працівниці, яка перебуває у відпутски для догляду за дитиною до досягнення нею шести років, потрібно діяти за нормами ч. 4 ст. 19 Закону №1105.
За нею застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються ЄСВ, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.
За ст. 26 Закону №1105 допомога з вагітності та пологів надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) і не залежить від страхового стажу.
При цьому слід врахувати роз’яснення Мінсоцполітики та ФСС. Так, у листі Міністерства соціальної політики України від 08.05.2015 р. №6811/0/14-15/18 «Про застосування норми частини другої статті 26 Закону №1105», роз'ясненнях, наданих Виконавчою дирекцією ФСС у листах від 07.05.2015 р. №5.2-32-823, від 15.05.2015 р. №5.2-32-862, вказано, що у разі коли сума допомоги з вагітності та пологів у розрахунку на місяць є меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку, необхідно здійснювати доплату до суми допомоги до рівня мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
За загальним правилом, встановленим п. 3 Порядку №1266, середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за 12 календарних місяців заробітної плати, на яку нараховано ЄСВ, на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах у розрахунковому періоді, без урахування календарних днів, не відпрацьованих із поважних причин.
До поважних причин належать також й відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку. Оскільки розрахунковий період, на який припадають поважні причини, вилучається із розрахунку, тому місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких перебувала у відпустці для догляду за дитиною до шести років, вилучаються з розрахункового періоду.
Тому декретні потрібно нараховувати відповідно до п. 12 Порядку №1266 виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) на день початку відпустки з вагітності та пологів. Сам розрахунок декретних у такому випадку проводиться наступним шляхом. Встановлений розмір окладу слід поділити на 30,44 відповідно до п. 5 Порядку №1266.
Далі, якщо фактична середньоденна зарплата буде вищою ніж зарплата, розрахована на підставі двох мінімальних зарплат, то декретні потрібно буде розраховувати з мінімальної зарплати. У випадку, коли середньоденна зарплата буде менша, ніж середньоденна на підставі двох мінімальних зарплат та більша ніж на підставі однієї мінімальної, декретні будуть розраховуватися на підставі фактичної середньоденної.
Приклад. Оклад працівниці – 2000 грн. З 2014 року вона перебуває у відпустці для догляду за дитиною до шести років. У грудні 2016 року у неї почалася відпустка з вагітності та пологів на підставі відповідного листка непрацездатності.
Розрахунок декретних:
Середньоденна зарплата на підставі встановленого окладу: 2000 : 30,44 к.д. = 65,70 грн.
Середньоденна зарплата на підставі двох мінімальних зарплат: 3200 : 30,44 к.д. = 105,12 грн.
Середньоденна зарплата на підставі однієї мінзарплати:1600 : 30,44 к.д. = 52,56 грн.
Оскільки фактична середньоденна зарплата менша ніж розрахована на підставі двох мінімальних зарплат та більша ніж на підставі однієї мінзарплати, то декретні розраховуються на підставі фактичної.
Розрахунок декретних: 65,70 * 126 к.д. = 8278,20 грн.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити