• Посилання скопійовано

Переведення з одного виду пенсії на інший

Після призначення пенсії за віком (з 2004 р.) жінка продов­жила працювати. Кожні 2 роки їй проводився перерахунок пенсії, крім останніх двох років (за які відповідні документи на перерахунок нею не було надано). Насьогодні їй може бути призначено інвалідність ІІ чи ІІІ групи. Чи має жінка право на перерахунок пенсії?

Відповідно до ст. 10 Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загально­обов’я­зкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон №1058) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності чи у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може бути враховано заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону №1058 (за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. до місяця звернення за переведенням з одного виду пенсії на інший або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 р. незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. до місяця звернення за переведенням з одного виду пенсії на інший), із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який було враховано під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою ст. 40 Закону №1058 (за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком).

Отже, у разі визнання жінки інвалідом вона матиме право на перехід з пенсії за віком на пенсію по інвалідності.  При цьому розмір її пенсії визначатиметься (за її бажанням) або лише з урахуванням матеріалів пенсійної справи, або і з урахуванням додатково наданих документів (страховий стаж та заробіток, набутий після останнього перерахунку, враховуватиметься за даними персоніфікованого обліку). Проте при обчисленні пенсії по інвалідності застосують показник середньої заробітної плати по країні, який було враховано жінці під час попереднього перерахунку пенсії за віком (1 197,91 грн — середня заробітна плата по країні, яка застосовується при визначенні розміру пенсій, за 2007 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення»). Тобто новий показник середньої заробітної плати (той, що застосовується для призначення пенсій у 2016 р.) не застосовуватиметься. Якщо б жінка отримувала пенсію по інвалідності, то при переведенні вперше на пенсію за віком з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу та заробітку за періоди, визначені ст. 40 Закону №1058 застосували б новий показник.

Зверніть увагу, що згідно з частиною першою ст. 33 цього Закону  пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 % пенсії за віком; інвалідам II групи — 90 % пенсії за віком; інвалідам III групи — 50 % пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону.

Тобто переведення з пенсії за віком на пенсію по інвалідності ІІ чи ІІІ групи може призвести до зменшення розміру її пенсії.

Крім того, жінка має право на проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням страхового стажу, набутого після останнього перерахунку пенсії, при цьому заробітна плата визначатиметься за періоди, зазначені в частині першій ст. 40 Закону №1058 (за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. до місяця звернення за перерахунком пенсії (місяць надання заяви до управління Пенсійного фонду України), або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 р. незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. до місяця звернення за перерахунком пенсії (місяця надання заяви до управління Пенсійного фонду України)).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Джерело: Вісник. Офіційно про податки

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1521
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 276
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455