Порядок обчислення середньої заробітної плати затверджено постановою КМУ від 08.02.1995 р. №100.
Відповідно до п. 3 Порядку №100 при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки; премії, які не мають разового характеру; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років, індексація тощо.
Одноразові виплати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, допомога працівникам, які виходять на пенсію, вихідна допомога тощо) згідно з п. 4 Порядку №100 при обчисленні середньої заробітної плати не включаються. Але у цьому пункті нічого не вказано про одноразову премію.
А от у листі Мінсоцполітики від 03.03.2014 р. №237/13/84-14 фахівці міністерства доводять, що до виплат, які включаються при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження, передбачених Порядком №100, відносяться премії, які мають постійний характер. Тобто, які виплачуються не один раз на рік, а наприклад: щомісячно, щоквартально, раз в півріччя (два рази на рік). А одноразові виплати, в т. ч. премії до святкових дат, згідно з п. 4 Порядку №100 при обчисленні середньої заробітної плати не включаються.
Тож виходить, що для обчислення середньої зарплати для нарахування відпускних одноразову премію не включають.
Детальніше про нарахування відпускних та відображення їх в обліку, а також особливості надання щорічної відпустки розглянуто у спецвипуску>>>.
Приклад. Нарахування відпускних у разі нарахування у розрахунковому періоді одноразової премії
Економісту Морозко А. К. у грудні 2015 року було нараховано одноразову премію у розмірі 2000 грн. Його оклад становить 5000 грн. З 10.06.2016 року він вирішив піти у щорічну відпустку на 10 днів. Протягом розрахункового періоду він не перебував у відпустці без збереження зарплати.
Розрахунок відпускних буде проводитися тільки на підставі нарахованого окладу, оскільки одноразова премія не включається в обчислення середньої зарплати для виплати за дні щорічної відпустки.
Розрахунок відпускних: 5000 грн × 12 міс. ÷ (366 – 9 святкових та неробочих днів) = 168,07 грн × 10 к.д. = 1680,70 грн.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити