У відповідності до пп. 2.3.3 Інструкції №5 до заохочувальних та компенсаційних виплат відносяться, зокрема, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (в тому числі, на оздоровлення). Більшістю працівників вважається більш як 50% від них.
Така матдопомога не вимагає будь-яких документів, що підтверджують лікування (оздоровлення) та у межах встановленої законодавством (договором) суми.
Відповідно, така матеріальна допомога надається за заявою працівника та наказом керівника, і оподатковується ПДФО, ЕСВ та військовим збором (оскільки належить до фонду оплати праці).
З іншого боку, відповідно до п. 3.31 Інструкції №5, матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, на поховання тощо, не належить до фонду оплати праці. А отже, на неї точно не нараховуватиметься ЄСВ.
Відповідно до приписів пп. 170.7.3 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує у розмірі 1930 грн.
Така матдопомога працівнику за його заявою (наказ про підприємству складається по кожній поданій заяві окремо), незалежно від того, хто потребує лікування — він сам чи член його сім’ї, а також незалежно від того, є в нього право на ПСП чи ні, наявність підтвердних документів не вимагається.
За роз’ясненнями податківців*, керуючись пп. 170.7.3 ПКУ, матдопомогу, надану за п. 3.31 Інструкції №5, можна кваліфікувати як нецільову благодійну допомогу.
Таким чином, підприємство може надати окремим працівникам (але не більшості!) таку матдопомогу в межах суми у розмірі 1930 грн раз на рік без підтвердних документів їх цільового використання. Для цього потрібно від кожного працівника отримати заяву, скласти на наказ про надання такої допомоги та виплатити суму, що не перевищує 1930 грн протягом 2016 року.
Суму перевищення обкладають ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставою 1,5% (податки утримуються із суми такої допомоги).
У формі №1ДФ частину благодійної допомоги (у межах 1930 грн), що не обкладається ПДФО, відображають з ознакою доходу«169», а суму перевищення (понад 1930 грн) обкладають ПДФО та, відображають з ознакою доходу«126» — як додаткове благо.
______________________
* Матдопомога від роботодавця: порядок надання та оподаткування
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись