• Посилання скопійовано

Нараховуємо зарплату водіям, зайнятим у міжнародних перевезеннях

На підприємстві, яке займається міжнародними перевезеннями, працюють водії транспортних засобів. Як табелювати і нараховувати їм зарплату? Як оформити роз'їзний (пересувний) характер робіт? Якщо його оформлено, то чи виплачувати водіям добові на відрядження?

1. Коло працівників, що мають роз’їзний характер роботи, порядок та розміри виплат їм відповідних надбавок (доплат) на сьогодні має визначатися підприємством самостійно в колективному договорі. Відповідно встановлення факту роз’їзного характеру праці для конкретного працівника доцільно здійснювати наказом роботодавця шляхом установлення йому відповідної доплати.

2. Щодо табелювання, то порядок визначення робочого часу водіїв визначено Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженим Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 р. №340 (цей документ є розробленим відповідно до цілого ряду міжнародних конвенцій). Зокрема ним визначено час, що входить до робочого часу водіїв, порядок визначення графіку змінності, змінного часу, перерв, міжзмінного відпочинку та багато інших питань. Робочий час водія не може перевищувати 40 годин на тиждень. Оплата праці водіїв проводиться також відповідно до колективного договору та укладених із водіями трудових договорів.

3. Розмежування відряджень та роз’їзного характеру робіт. На сьогодні обов’язкового нормативного документу (інструкції або положення про відрядження) для не бюджетних підприємств в Україні немає. Відповідно, розмежування відряджень та роз’їзного характеру робіт – це також внутрішня компетенція підприємства. На практиці надбавки за роз’їзний характер праці – це суми, що виплачуються замість добових, а не в доповнення до них. Так, відповідно до чинної для бюджетної сфери Інструкції  про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої Наказом Мінфіну від 13.03.1998 р. №59, службові поїздки працівників, постійна робота яких проходить у дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, не вважаються відрядженнями, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором, трудовим договором (контрактом) між працівником і власником (або уповноваженою ним особою/керівником). 

Отже виплачувати доплати за роз’їзний характер праці або добові витрати – підприємство визначати самостійно (в колективному договорі або трудовому договорі з конкретним працівником). На нашу думку, більш правильно виплачувати доплату за роз’їзний характер праці.

Порядок виплати відповідних надбавок регулюється постановою КМУ від 31.03.1999 р. №490.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202437
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202446
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484
  • Які є ризики при виплаті зарплати працівника за його розпорядженням на рахунок іншої людини?
    Працівник подав роботодавцю заяву про те, щоб його зарплату перераховувати на рахунок іншої людини. Наскільки ризикованою є така практика?
    30.07.20241 105