• Посилання скопійовано

Відображення в обліку премій за рахунок прибутку

Засновниками прийнято рішення преміювати колектив за рахунок нерозподіленого прибутку, що підтверджується протоколом. Якими проводками оформляється ця виплата та нарахування на неї?

Відповідно до п. 5 ПСБО 26 поточні виплати працівникам включають: заробітну плату за окладами та тарифами, інші нарахування з оплати праці; виплати за невідпрацьований час (щорічні відпустки та інший оплачуваний невідпрацьований час); премії та інші заохочувальні виплати, що підлягають  сплаті протягом дванадцяти місяців по закінченні періоду, у якому працівники виконують відповідну роботу, тощо. 

П. 8 П(С)БО 26 встановлено, що премії та інші заохочувальні виплати визнаються зобов'язаннями через створення забезпечення у звітному періоді, якщо робота, виконана працівниками у цьому періоді, дає їм право на отримання таких виплат у майбутньому. В інших випадках потрібно діяти відповідно до п. 6 П(С)БО № 26. Так, нарахована сума виплати працівникам за роботу, виконану ними протягом звітного періоду, визнається поточним зобов'язанням. 

Це ж стверджує й П(С)БО 11 «Зобов’язання». Відповідно до п. 12 цього П(С)БО поточні зобов'язання відображаються в балансі за сумою погашення. А забезпечення створюються для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат. 

За загальним правилом витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань (п. 5 П(С)БО 16). Тобто, якщо би йшлося про звичайну ситуацію із нарахування премії працівникам, то підприємство визнало б витрати (за дебетом рахунку, на який списуються витрати з оплати праці певних працівників) одночасно із зобов’язанням виплатити премію (за кредитом субрахунку 661). 

Але в зазначеному у запитанні випадку власники підприємства вирішили виплатити премію за рахунок чистого прибутку підприємства, тобто, зменшити власний капітал підприємства шляхом його розподілення. А витрати не виникають у разі зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками. 

Відображення в обліку премій за рахунок прибутку

На підставі Інструкції про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій на субрахунку 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді" відображаються розподіл прибутку між власниками (нарахування дивідендів), відрахування в резервний капітал та інше використання прибутку в поточному періоді. Сальдо на цьому субрахунку у кінці року закривається у кореспонденції із субрахунками 441 та/або 442 з виведенням сальдо на одному з цих субрахунків.

Але субрахунки рахунку 44 не можуть кореспондувати з рахунками 66 та 65, за якими проводяться розрахунки із працівниками, зокрема, у вигляді премій, та з бюджетом у сумі ЄСВ. Що ж робити, якщо є відповідне рішення засновників щодо виплати премій всім працівникам за рахунок чистого прибутку? 

Є два варіанти:

1) відобразити нарахування премій та нарахування ЄСВ із застосуванням субрахунку 443 (Д-т 443 К-т 661, 651). Саме так свого часу рекомендувало поступити Мінфін. Він у своєму листі від 03.03.2007 р. №31-34000-20-21/4377 зазначав: «Спрямування суми чистого прибутку на матеріальне заохочення працівників є одним із напрямів його розподілу власником. Відповідно, така сума витратами не визнається і не включається до Звіту про фінансові результати (ф. №2).»

або

2) створити за рахунок чистого прибутку додатковий фонд матеріального заохочування працівників та включити його у склад додаткового капіталу (Д-т 443 К-т 425). І за рахунок такого фонду нарахувати та виплатити премії. Але слід зазначити, що як й 443, субрахунок 425 не може кореспондувати с рахунками 66 та 65 з огляду на норми Інструкції про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку. 

Але іншого виходу у бухгалтера підприємства не має, оскільки є відповідне рішення засновників про розподіл чистого прибутку.

Хоча деякі фахівці вважають, що використання прибутку на матеріальне заохочення найманих працівників напряму проводкою Д-т 443 — К-т 661 прирівнює їх до власників підприємства, а такі виплати — до виплат дивідендів останнім. Крім того, таке заохочування викривлює фінансові результати, оскільки суми цих виплат не проходять через витратні класи 8 та/або 9. І з цим не можна не погодитися, адже виплати найманим працівникам (в т. ч. і матеріальне заохочення, навіть якщо воно не пов’язане з виробничою необхідністю) є витратами підприємства в частині витрат на оплату праці.

Зверніть увагу! Премії, які мають одноразовий характер, відносяться до інших заохочувальних та компенсаційних виплат відповідно до п. 2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату 13.01.2004 р. №5.

Саме тому такі премії, навіть які виплачуються за рахунок чистого прибутку, підлягають оподаткуванню ПДФО (ставка 18%) та військовим збором (1,5%), та на такі премії потрібно нарахувати ЄСВ (ставка 22%, але, якщо премії нараховано працівнику-інваліду ставка 8,41%). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оплата відрядження працівнику, який суміщає посади
    Працівник працює прибиральником території та згідно з наказом по підприємству має суміщення за посадою водія з доплатою 50% від окладу водія. Іноді його відправляють у відрядження, виплачуються добові. Чи потрібно відрядження відображати у табелі обліку робочого часу? Чи потрібно платити середньоденну зарплату за дні відрядження ,чи це буде лише оклад плюс суміщення?
    29.04.202440
  • Приклади нарахування зарплати при неповному робочому дні
    Як розраховувати заробітну плату, якщо у наказі про прийняття зазначено такий графік роботи: понеділок по 1 (одній) годині на тиждень з 09:00 до 10:00. Посадовий оклад відповідно до штатного розпису 8 000 гривень на місяць?
    26.04.202474
  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245741
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6494
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202445