• Посилання скопійовано

Вихідна допомога: метод розрахунку

Планується звільнення за п. 6 ст. 36 КЗпП України з виплатою вихідної допомоги. На підприємстві є декретниця і співробітниця, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років. Як розрахувати середню зарплату для виплати вихідної допомоги в цьому випадку?

Запитання: Планується звільнення за п. 6 ст. 36 КЗпП України з виплатою вихідної допомоги. На підприємстві є декретниця і співробітниця, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років. Як розрахувати середню зарплату для виплати вихідної допомоги в цьому випадку (немає нарахувань і відпрацьованих днів)? Як правильно зробити розрахунок?

Відповідь: Середня заробітна плата в даних випадках розраховується згідно Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. №100 (далі – Порядок №100). Зокрема, згідно пп. «є» п. 1 Порядку №100 він застосовується при  виплаті вихідної допомоги. 

Згідно п. 2 Порядку №100 середньомісячна  заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні  2  календарні  місяці  роботи, що передують події, з якою пов'язана  відповідна  виплата – в даному випадку це звільнення. Далі в цьому ж пункті сказано, що  якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник  не працював,  середня  заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за  попередні  два  місяці  роботи.  Якщо і  протягом цих місяців працівник  не  відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата  обчислюється відповідно до останнього абзацу п. 4 Порядку №100. В цьому абзаці йдеться про те, що   коли  працівник не мав заробітку, не з вини працівника,  розрахунки проводяться виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.


Згідно п. 8 Порядку №100, у  разі   коли  середня  місячна  заробітна  плата  визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат  і допомоги,   вона   обчислюється   шляхом  множення  середньоденної заробітної плати,  розрахованої  згідно  з  абзацом  першим  цього пункту,  на  середньомісячне  число  робочих днів у розрахунковому періоді.

Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного  числа  робочих  днів за останні два календарні місяці згідно з графіком  роботи  підприємства,  установи,  організації, встановленим   з   дотриманням  вимог  законодавства.

Приклад. Працівниця звільняється у квітні 2015 р. Кількість робочих днів за два попередніх місяці згідно графіку роботи підприємства (на підприємстві прийнято графік за п’ятиденним робочим тижнем): лютий 2015 р. – 20 днів, березень 2015 р. – 21 день. Розрахунок проводиться виходячи з установленого посадового окладу працівниці, і відповідно, береться повна кількість робочих днів за лютий та березень 2015 р. 

Припустимо, що працівниці був встановлений місячний посадовий оклад в розмірі 4100 грн. Середньоденна заробітна плата за лютий – березень 2015 р. визначається наступним чином:

(4100 грн + 4100 грн)/(20 днів + 21 день) = 8200 грн/41 день = 200 грн/день.

Середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді – (20 + 21)/2 = 41/2 = 20,5 днів.

Множимо це число на середньоденну заробітну плату: 20,5 днів * 200 грн/день = 4100 грн.

Таким чином, працівниці слід виплатити вихідну допомогу в розмірі не менше  4100 грн – згідно ст. 44 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 №322-VIII. 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»