• Посилання скопійовано

Розмір зарплати за першу половину місяця визначається колдоговором

Чи можна виплатити працівникові аванс, який значно перевищує половину місячної заробітної плати, наприклад у сумі, що становить 70 — 80% від неї?

Трудове законодавство визначає виплату, яку традиційно називають авансом, як заробітну плату за першу половину місяця.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України від 24.03.95 р. №108/95-ВР «Про оплату праці», розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим із профкомом чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а за відсутності таких органів — представниками, обраними й уповноваженими трудовим колективом), але «не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника».

Як видно з наведеного, законодавство встановлює лише вимогу щодо мінімального розміру так званого авансу — це оплата за окладом за час, фактично відпрацьований у першій половині місяця.

Відповідно роботодавець повинен мати локальний нормативний акт (наказ, розпорядження керівника тощо), що визначає розмір виплати зарплати за першу половину місяця. 

Загалом відповідальності за відсутність такого нормативного акта немає, однак довільне нарахування авансу у великих розмірах може призвести до перевиплати заробітної плати, наприклад у випадках, коли працівник звільняється до закінчення такого місяця або другу половину місяця перебуватиме на лікарняному чи у відпустці без збереження зарплати. До того ж працівники можуть висловити невдоволення малими або навіть нульовими сумами заробітної плати за другу половину місяця.

Тому будь-якому підприємству бажано мати колдоговір чи спеціальний акт роботодавця з цього питання, розроблений згідно з наведеним вище порядком (погоджений із профкомом або представником трудового колективу). Якщо колективний договір або зазначений нормативний акт передбачають виплату авансу у розмірі 70 — 80% від місячної зарплати, то, на наш погляд, порушення законодавства про оплату праці не буде.

Нагадуємо також, що, згідно з ч. 1 ст. 24 згаданого Закону, строки виплати зарплати також визначаються колективним договором або аналогічним актом роботодавця. При цьому строки виплати зарплати за першу половину місяця не повинні перевищувати 7 днів після закінчення такого розрахункового періоду. Отже, у згаданому нормативному акті доцільно визначити не лише розмір і порядок обчислення зарплати за першу половину місяця, але й строки виплати зарплати.

Не слід забувати і про необхідність утримання та сплати ПДФО (пп. 168.1.2 ПКУ), а також сплати ЄСВ (абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ (1)) при виплаті авансу.

---1---

Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202436
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202446
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484
  • Які є ризики при виплаті зарплати працівника за його розпорядженням на рахунок іншої людини?
    Працівник подав роботодавцю заяву про те, щоб його зарплату перераховувати на рахунок іншої людини. Наскільки ризикованою є така практика?
    30.07.20241 105