• Посилання скопійовано

Як провадити стягнення за виконавчими провадженнями з 06.05.2023 року

Закон № 3048 повернув звернення стягнення із заробітної плати за виконавчими провадженнями. Закон набув чинності з 06.05.2023р. Чи можна робити утримання 20% із усієї заробітної плати травня, чи потрібно рахувати якимось іншим чином?

11.04.2023 р. Верховною Радою України прийнято Закон №3048-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану», який набрав чинності 06.05.2023.

Вказаним Законом, зокрема, викладено у новій редакції пп. 10-2 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про виконавче провадження».

Цією редакцією змінено порядок розпорядження фізичними особами-боржниками коштами, на які накладено арешт органами державної виконавчої служби чи приватними виконавцями, у період дії в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022.

Так, у зазначений період фізичні особи-боржники, на кошти яких накладено арешт виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує 2-х розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року (13 400 грн), а також сплачувати податки, збори без урахування такого арешту, за умови, що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій у порядку, встановленому цим підпунктом.

Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється.

У разі якщо арешт накладено на кошти на декількох поточних рахунках фізичної особи-боржника в одному банку або на поточних рахунках у різних банках, а також у разі наявності декількох виконавчих проваджень, для здійснення видаткових операцій має бути визначений лише один поточний рахунок фізичної особи-боржника в одному банку. Кількість виконавчих проваджень не впливає на розмір суми, яка не підлягає зверненню стягнення і на яку фізична особа-боржник може здійснювати видаткові операції.

Також варто звернути увагу, що новою редакцією пункту 10-2 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» не передбачено:

 • припинення звернення стягнення на заробітну плату у період дії в Україні воєнного стану (звернення стягнення припиняється виключно на пенсію та стипендію, крім рішень про стягнення аліментів, про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення, та рішень, боржниками за якими є громадяни російської федерації);
 • заборони примусового виконання виконавчих написів нотаріусів (крім відкриття виконавчих проваджень на підставі виконавчих написів нотаріусів, вчинених на кредитних договорах, які не посвідчені нотаріально).

Окрім цього слід зазначити, що Законом № 3048-ІХ внесені зміни до пп. 6-1 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», якими врегульовані питання діяльності приватних виконавців у період дії в Україні воєнного стану та, зокрема, передбачена можливість:

 • зупинення Міністерством юстиції діяльності приватного виконавця, який не здійснює свою діяльність в офісі, перебуває за межами України або проходить військову службу відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та визначення приватного виконавця, який здійснюватиме його заміщення;
 • зміни виконавчого округу приватним виконавцем, який має на виконанні незакінчені виконавчі провадження, та офіс якого розташований у територіальній громаді, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій, та продовження примусового виконання виконавчих документів, що перебували у нього на виконанні. Більше - тут. 

Зверніть увагу! У статті 70 Закону про виконавче провадження зазначається, що із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості:

 1. у разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю особи, у зв’язку із втратою годувальника, майнової та/або моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, - 50 відсотків;
 2. за іншими видами стягнень, якщо інше не передбачено законом, - 20 відсотків.

 Загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами. Це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати у разі відбування боржником покарання у виді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70 відсотків.

У ст. 70 Закону про виконавче провадження не зазначається про «пропорційність», а чітко написано: «… із заробітної плати ….- 20 відсотків».

Тож, враховуючи вищезазначене, можна стверджувати, що можна робити 20% стягнення із усієї заробітної плати за весь травень 2023 року.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

 • Нюанси оплати праці водіїв
  ФОП на ЄП ІІІ групи 5% здійснює діяльність із перевезення вантажів по території України та за кордон. Є у власності 2 вантажних автомобілі. Чи можуть наймані працівники (водії) працювати з оплатою праці згідно з окладом встановленого штатним розписом? Чи мають бути ще якісь обов'язкові виплати чи доплати до окладу? Чи є обов'язок згідно з законодавством встановлювати іншу форму оплати праці водіїв?
  04.09.20231 057
 • Працівники гірської місцевості: доплати та премії
  Підприємство здійснює діяльність в гірській місцевості. В штатному розписі вказано 25% гірських окремою графою (1 - посадовий оклад, 2 - гірські, 3 - ФОП). Як нараховувати доплати за інтенсивність та внутрішнє сумісництво, якщо: в наказі зазначено - "Надати надбавку в розмірі 20% посадового окладу...", а також премій - "…нарахування її в розмірі посадового окладу"? Який розмір мінімальної зарплати має бути в гірській місцевості?
  11.08.202319
 • Як правильно розрахувати зарплату за роботу у вихідний день у відрядженні?
  Водій вантажного автотранспорту направлений у відрядження у свій вихідний день. Прийнято рішення оплатити цей день. Середньоденна зарплата вийшла більше, ніж денна заробітна плата. Як правильно розрахувати заробітну плату за роботу у вихідний день у відрядженні?
  10.07.2023819
 • Виплата зарплати за заявою працівника
  Відповідно до ст. 24 Закону "Про оплату праці" за особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати може здійснюватися через банки. Чи обов'язкова така письмова згода?
  15.06.2023192
 • Як провадити стягнення за виконавчими провадженнями з 06.05.2023 року
  Закон № 3048 повернув звернення стягнення із заробітної плати за виконавчими провадженнями. Закон набув чинності з 06.05.2023р. Чи можна робити утримання 20% із усієї заробітної плати травня, чи потрібно рахувати якимось іншим чином?
  02.06.20234991