Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Оплата праці

Графік роботи та оплата машиніста автокрана

Машиністу автокрана встановлено підсумований облік робочого часу. Працює він у міру появи таких робіт (наприклад, працює 10 днів, потім 10 днів відпочиває). Машиніст відпрацював 3 дні і мав 3 дні відпочинку, при цьому відпрацьовані години не перевищують місячну норму. Як правильно скласти графік виходу на роботу? Як нарахувати заробітну плату машиністу автокрана?

Згідно зі ст. 61 КЗпП, на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також на окремих виробництвах, у цехах, на дільницях, у відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержано встановленої для такої категорії працівників щоденної чи щотижневої тривалості робочого часу, допускається за погодженням із профспілковим комітетом підприємства, установи, організації запровадження робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин.

Відповідно до підсумованого обліку робочого часу, робота працівників регулюється графіками роботи (змінності), які розробляються роботодавцем і погоджуються з виборним органом первинної профспілкової організації, а в разі його відсутності можуть бути передбачені в колективному договорі (Наказ Мінсоцполітики № 138).

Графіки роботи (змінності) розробляються таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого ст. 50 КЗпП, щоб тривалість перерви в роботі між змінами була не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи перерву на обід) (ч. 1 ст. 59 КЗпП), щоб тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не меншою, як сорок дві години (ст. 70 КЗпП). Призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється (ч. 2 ст. 59 КЗпП). Виходячи з виробничих потреб, роботодавець за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації або в колективному договорі може встановлювати з урахуванням характеру і умов праці тривалість роботи протягом дня за підсумованим обліком робочого часу до 12 годин робочого часу на зміну.

Графіки змінності затверджує адміністрація за погодженням з профкомом і доводить до відома кожного працівника зазвичай не пізніше ніж за 1 місяць до їх уведення в дію (п. 13 Правил №213).

Якщо зазделегідь не відомо, коли виникне потреба в роботі автокрана та в які дні, машиністу автокрана можна встановити обліковий період місяць, і як тільки стане відомо про небхідність у його роботі, скласти графік та довести до відома, як передбачено для водіїв.

Тобто графік змінності на обліковий період доводиться до відома кожного водія не менше ніж за два тижні до початку облікового періоду (п. 2.5 розділу ІІ Положення №340).

Згідно зі ст. 7 Закону №3356 в колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, зокрема, режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку.

Таким чином, на підприємстві в колективному договорі чи іншому внутрішньому нормативному акті підприємства можна визначити, що тривалість робочого дня (зміни) можна буде (але не обов’язково) збільшена на відповідну кількість годин, якщо машиністу потрібно доїхати до відповідного місця роботи чи відпочинку.

Законодавством не визначено, до якої форми оплати праці може застосовуватися підсумований облік робочого часу, тому роботу машиністів можна оплачувати і за місячним посадовим окладом (тарифною ставкою).

Якщо при підсумованому обліку робочого часу оплату здійснюють з використанням погодинної системи оплати праці, то такому працівнику за єдиною встановленою годинною тарифною ставкою оплачують фактично відпрацьований час у кожному місяці та нічні, святкові і надурочні години.

Якщо оклад машиністу встановлюється за фактично відпрацьовані дні за графіком, то за повністю відпрацьовані дні за графіком роботи, машиніст отримає зароблений оклад, незважаючи на норму тривалості робочого часу у відпрацьованому місяці.

Затверджена норма робочого часу має значення лише для визначення надурочних годин за обліковий період, загальна кількість яких визначається як різниця між фактично відпрацьованим часом і нормою годин за цей період.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Оплата праці
Теги:
Заробітна плата , Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі