Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Оплата праці

Неповний робочий час: як розрахувати зарплату, якщо сумісник відпрацював неповний робочий місяць?

Працівник, який працює як за основним місцем, так і сумісником на 0,5 ставки зі ставкою 4 000 грн (для обох випадків) у грудні 2018 р. мав відпустку без збереження ЗП і тому відпрацьовано 10 р.д. Нараховано ЗП 2 000 грн (основне місце) та ЗП 2 000грн (сумісництво). Чи зарплату сумісника потрібно було розраховувати відповідно до відпрацьованих годин? Що з ЄСВ?

Розрахунок оплати праці

Згідно з абз. 2 ст. 56 КЗпП оплата праці в випадку встановлення неповного робочого часу провадиться пропорціонально відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Тому для працівника, якому встановлений неповний робочий час, роботодавець зобов’язаний розрахувати індивідуальну норму робочого часу для кожного місяця періоду, за який обчислюємо норму робочого часу, а також загалом за такий період і за календарний рік.

Відповідно до роз’яснень Мінсоцполітики у листі від 27.12.2017 р. №2993/0/101-17, якщо працівником відпрацьовано неповний місяць чи не виконано норму праці, то оклад нараховується пропорційно виконаній нормі праці (часу).

При цьому, якщо відпрацьовано замість 20 робочих днів 15 днів тощо, то оплата провадиться виходячи із денного заробітку працівника та кількості відпрацьованих ним робочих днів місяця.

Також зазначимо, що для працiвникiв, якi працюють на умовах неповного робочого часу, ця норма не застосовується, тобто тривалiсть їхньої роботи напередоднi святкових i неробочих днiв не скорочується на 1 годину (лист Мінсоцполітики від 28.08.2014 р. № 397/12/116-14).  Про це ми також зазначали тут>> 

Відповідно до норм тривалості робочого часу за грудень 2018 р., які можна переглянути тут, у грудні було 20 робочих днів й 158 годин при 40-годинному робочому тижні (адже були у грудні два дні (24 та 31), що передують святковим та неробочим, у які тривалість робочого дня (зміни) при 40-годинному тижні зменшується на 1 годину). Але, відповідно, для тих, хто працює за неповним робочим часом таке скорочення не передбачено, а отже, для них у грудні 2018 р. норма робочого часу буде 160 годин.

Наприклад, якщо оклад працівника за основним місцем роботи становить 4 000 грн і він повинен працювати повний робочий час, але з якихось причин відпрацював лише 10 робочих днів по 8 годин замість 20 робочих днів у грудні 2018 р., то його зарплата за окладом становитиме 4000 грн/158 годин х 80 годин = 2025,32 грн. Якщо ж такому працівнику встановлено неповний робочий час, то його зарплата за окладом становитиме 4000 грн/160 годин х 80 годин = 2000,00 грн.

Аналогічна ситуація відбувається і у сумісників. При цьому вони, як правило, працюють в режимі неповного робочого часу (адже сумісництвом вважається робота у вільний від основної роботи час). Якщо оклад сумісника становить 4 000 грн і він працює, наприклад, в режимі 4 години на день (звісно, без скорочень напередодні свят), і за грудень 2018 р. він відпрацював встановлені йому 80 годин (півставки), то і зарплату за окладом він отримає 4000 грн/160 годин х 80 годин = 2000,00 грн.

Отже, обов’язково слід розраховувати оплату праці при неповному робочому часі виключно із частки відпрацьованого часу. Розрахунок якої слід проводити не виходячи з кількості ставок (0,25, 0,5, 0,75), а кількості годин, що фактично було відпрацьовано.

 

ЄСВ

Якщо працівник протягом календарного місяця працював на одному підприємстві як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, та отримав загальну суму доходу меншу за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, то сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ (підкатегорія 301.04.01, «ЗІР»).

Судячи із вищенаведеного, як базу нарахування ЄСВ податківці розглядають загальну суму місячного доходу такої фізособи, нараховану йому роботодавцем (зокрема, і зарплату як за основним місцем роботи, так і за внутрішнім сумісництвом).

Наприклад, якщо загальний розмір доходу такого працівника становив 4025,32 грн (2000 грн +2025,32 грн), це є більшим за мінімальну заробітну плату за грудень 2018 року (3723 грн), тому проводити донарахування ЄСВ за цей місяць не потрібно. ЄСВ має бути розраховано із суми оплати праці: 4025,32 грн х 22% = 885,57 грн.

Аналогічне відбуватиметься і в тому випадку, якщо загальний розмір доходу такого працівника становитиме 4000 грн (2000 грн + 2000 грн).

Але ось щодо того, як показувати це в таблиці 6 Звіту з ЄСВ (додаток 4 до Порядку № 435), існують дві позиції: одним рядком (від ДФС) або двома (від ПФУ). Ця проблема досить стара, ми про це писали ще в 2015 році , а потім у 2017 році. Втім і наприкінці 2017 року податківці своєї позиції не змінили.

Автору більш подобається позиція із відображенням двома рядками, втім, враховуючи те, що адміністрування ЄСВ наразі здійснує ДФС, краще отримати щодо цього індивідуальну податкову консультацію згідно із ст. 52 ПКУ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Оплата праці
Теги:
Єдиний соціальний внесок , Заробітна плата , Трудові відносини

Коментарі: 6

Новини по темі

Консультації по темі