Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Оплата праці

Розмір авансу із зарплати, який виплачується 20-го числа

Роботодавець виплачує аванс 20-го числа кожного місяця. Розрахунок авансу здійснюється виходячи з часу, фактично відпрацьованого працівниками на дату виплати авансу. Чи є це на це заборона, встановлена законодавством?

На сьогодні законодавство встановлює лише мінімальний розмір авансу, який повинен виплачуватися у випадку, якщо зарплата працівникам виплачується двічі на місяць. Такий розмір прямо пов'язаний з періодичністю виплати зарплати,  а отже, розпочати варто саме з нього. 

Нагадаємо, що строки та періодичність виплати заробітної плати працівникам регулюються ст. 115 КЗпП та ст. 24 Закону про оплату праці.

Як зазначалося у «Віснику», конкретні строки виплати заробітної плати мають бути встановлені в одному з таких документів:

  • колективному договорі;
  • нормативному акті (тобто, в наказі) роботодавця, погодженому з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а у разі відсутності таких органів — представниками, обраними й уповноваженими трудовим колективом).

Усе про зарплату і кадри
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

При встановлені строків виплати у вищезазначених документах слід дотримуватися того, що заробітну плату виплачують:

  • у робочі дні за графіком роботи підприємства;
  • не менше двох разів на місяць;
  • через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів;
  • не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Отже, закон не обмежує роботодавця в праві виплачувати зарплату й частіше – хоч кожного дня. Але найчастіше роботодавці дотримуються мінімально встановленої періодичністі виплати зарплати – двічі на місяць (як у випадку, зазначеному в запитанні).  

Коли це так, для встановлення строків виплати заробітної плати місяць необхідно розділити на дві частини. Заробітна плата за першу половину місяця (аванс) має виплачуватися в період з 16 до 22 число кожного місяця, а за другу — з 1 до 7 числа наступного місяця. Таке ж роз’яснення надають фахівці Держпраці. 

Тобто, коли роботодавець, як зазначено в запитанні, виплачує аванс щомісячно 20-го числа, він здійснює це відповідно до чинного законодавства і роз’яснень контролерів. 

Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілкою, і не може бути меншим за оплату за фактично відпрацьований час із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу працівника). Тобто розмір авансу повинен складати не менше 50% тарифної ставки (посадового окладу) працівника за цей місяць. При нарахуванні авансу не враховуються надбавки, премії та інші доплати, передбачені законодавством, виплата яких має здійснюватися у строки, установленні для виплати заробітної плати за підсумками місяця.

Але тут є один нюанс. Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника (ст. 24 Закону про оплату праці). 

Втім, що вважати за першу половину місяця, в цьому Законі не зазначено. Мінсоцполітики і Держпраці вважає, що це перші 15 календарних днів. І іноді навіть дає такі висновки: «розмір авансу повинен складати не менше 50% тарифної ставки (посадового окладу) працівника за цей місяць». Із чим ми погодитися, звісно, не можемо, адже норма закону прямо говорить, що це має бути зарплата за фактично відпрацьований працівником час, а не фіксована сума доходу. Ось тільки рахується цей час і, відповідно, й розмір такої оплати за перші 15 календарних днів місяця – на сьогодні з цим погоджуються всі контролери. Сперечатися з ними, чи ні - вирішує кожен роботодавець окремо. 

Щодо випадку, який наведений у запитанні, аванс виплачується працівникам, виходячи з фактично відпрацьованого ними часу за перші 20 календарних днів місяця. Тобто у більшому розмірі, ніж мінімальний розмір авансу.  

Закон про оплату праці, як зазначено вище, встановлює суму, менше якої аванс не повинен бути, але не встановлює заборони виплачувати аванс у більшому розмірі.

Отже, у випадку, що зазначений в запитанні, роботодавець законодавство не порушує. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бикова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Оплата праці
Теги:
Заробітна плата , Трудові відносини

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі