Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Оплата праці

Нарахування зарплати за першу та другу половину місяця за фактично відпрацьований час

У працівників змінний графік роботи - 1/1 по 11,5 годин. Оклад - 3500 грн. За першу половину місяця нараховується 55% від окладу, за другу - 45%. Якщо враховувати дані Табелю обліку робочого часу, то виплати не співпадають, тобто з 1 до 16 числа може бути відпрацьовано 8 днів, з 16 до 31 числа – 7 днів. Чи потрібно ділити оклад на норму днів?

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. (cт. 115 КЗпП).

Тож, ключовими моментами в дотриманні норм ст. 115 КЗпП є:

  •  виплата зарплати не рідше двох разів на місяць;
  • проміжок часу між виплатами має бути не більше ніж 16 календарних днів;
  •  виплата зарплати має бути не пізніше ніж сім днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата;
  • розмір зарплати за першу половину місяця має бути визначено в колдоговорі або іншим локальним актом роботодавця;
  •  оплата має бути не менше ніж за фактично відпрацьований час.

Тож, у випадку, зазначеному у запитанні, розміри зарплати за першу половину місяця мають бути визначені в колдоговорі (іншому нормативному акті), що і є в наявності.

Але коли виплачується зарплата за першу половину місяця, слід звернути увагу на те, щоб виплата була не менше ніж за фактично відпрацьований час.

Незважаючи на те, що у запитанні зазначено, що за першу половину місяця зарплата складає 55% від окладу, слід обов’язково перевіряти при виплаті авансу, чи цей розмір 55% не є меншим, ніж працівник фактично заробив за першу половину місяця.

Вимоги ч. 3 ст. 115 КЗпП щодо розміру заробітної плати за першу половину місяця не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівн ика є мінімальною державною гарантією.

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП тягне за собою накладення штрафу на юридичну та фізичну особу - підприємця, який використовує найману працю, у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (лист Держпраці від 03.04.2018 р. №2547/4/4.1-ДП-18).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Оплата праці
Теги:
Заробітна плата , Трудові відносини

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі