Головна Усі консультації Облік та звітність Первинні документи, типові форми

Чи потрібно кожного дня виписувати документи на відвантаження товару?

Товар відвантажується зі складу декілька разів (щодня). Постачальник відмовляється виписувати видаткові накладні кожного дня та пропонує виписувати накладну останнім днем місяця. Чи можна виписувати зведену видаткову накладну, а до неї прикріплювати реєстр товарно - транспортної накладної? Чи треба виписувати документи на відвантаження товару кожного дня?

Одразу зауважимо, що товарно - транспортна накладна, якою оформляється перевезення товару, є також первинним документом. ТТН виконує роль первинного документа не тільки  для розрахунків за перевезення вантажу. За своїм визначенням товарно-транспортна накладна - це єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку.

Отже, у формі №1-ТН є всі обов’язкові реквізити, як того вимагає ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4 Положення №88, зокрема, дата відомості про вантаж.  

Тому постачальник повинен виписати ТТН у такій кількості примірників, щоб залишилося всім сторонам.  На складі у всі примірники ТТН записують фактичну кількість вінвантаженого товару. Далі, ТТН (по одному примірнику) залишиться у продавця, перевізника (експедитора) та покупця. У цьому випадку ТТН є  первинним документом,  який містить відомості про господарські операці, в даному випадку, операцію відвантаження товару та надану послугу перевезення.

За підсумками місяця можна додатково виписувати внутрішній первинний документ між продавцем та покупцем, наприклад акт, в якому буде зазначено вся кількість відвантаженого товару протягом місяця.

Пам’ятайте, що ч. 5 ст. 9 Закону про бухоблік вказує, що господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. Підприємство-покупець має можливість відобразити операції вчасно (в місяці, коли операція придбання товару фактично мала місце) на підставі внутрішнього первинного документа (акта). Господарські операції, наведені у внутрішньому первинному документі (акті), оцінюються в порядку, визначеному НП(С)БО або МСФЗ (це нова норма п. 2.6 Положення № 88, яка діє з 26.05.2017 р). 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олена Водоп`янова
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Первинні документи, типові форми
Теги:
Первинні документи

Коментарі: 4

Новини по темі

Консультації по темі