• Посилання скопійовано

Рахунок-фактура з реквізитами первинного документа виконує функцію акту наданих послуг

Компанія "Київстар" за надані послуги зв'язку замість акта виконаних робіт надає рахунок. При цьому відсутній такий реквізит як підпис відповідальної особи, печатка. Чи можна на підставі такого документа взяти суму послуг у витрати?

Дійсно, отримані від ПрАТ”Київстар” рахунки мають силу Акту наданих послуг. 

Слід зазначити, що в самому рахунку є посилання на деталізацію платежів - замовлено та надано послуг за період, який як правило, є календарним місяцем, із загальною сумою наданих за місяць послуг мобільного зв'язку.

За приписами ч. 1 ст. 903 ЦК України,  якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. 

Правила наведеної норми говорять:

- по-перше, про умови оплати, встановлені у самому договорі,

- по-друге, розмір, порядок та строки оплати, а також оформлення підтвердження надання послуги обумовлюються сторонами також у тексті договорі,

по-третє, йдеться про обовязок оплатити вже надану послугу.

За таких умов, сторони оформляють факт надання послуги не обов'язково актом наданих послуг, це може будь-який інший документ, форма та вимоги до якого мають також бути передбачені договором.

За загальноприйнятими правилами, особливо, коли йдеться про підтвердження витрат для цілей бухгалтерського та податкового обліку, такий документ — акт чи рахунок, який має силу акту, - має відповідати вимогам первинного документа, встановленого ч.2 ст.9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіна від 24.05.95 р. N 88.

Тому, на нашу думку, на рахунку про надання послуг мобільного зв'язку обов'язково має стояти печатка ПрАТ “Київстар” та підпис особи, відповідальної за складення актів. Всі інші необхідні реквізити, зокрема, назву документа (форми), дату і місце складання, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, сам рахунок містить — тож цілком може бути підставою для відображення сум за ним у складі податкових витрат.

Свою точку зору щодо застосування рахунків для підтвердження факту надання послуг і можливості виникнення права на податкові витрати за таким документом неодноразово оприлюднювала і ДПСУ (пізніше Міндоходів, зараз ДФСУ). Зокрема, цій темі присвячено лист від 06.02.2012 р. №2282/6/15-1415. У висновку цього листа зазначено:  рахунок-фактура (акт передачі наданих послуг) може розглядатися як "інший документ, який підтверджує надання послуг" для застосування абз. 2 п. 137.1 Кодексу, в разі фактичного здійснення господарської операції. Мається на увазі рахунок-фактура, який виконує функції акту передачі наданих послуг згідно із договором, укладеним сторонами. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Доставка вантажу за CMR з розвантаженням у різних місцях за Lieferschein
    ТОВ здійснює міжнародні перевезення вантажу з України в Німеччину. У CMR зазначено одне місце розвантаження (головний склад замовника в Берліні), але фактично вантаж розвантажується в кількох магазинах у різних містах Німеччини згідно з Lieferschein. Чи це правомірно? Чи допустимо використовувати одну CMR із зазначенням загальної ваги вантажу та єдиного місця розвантаження, якщо фактично товар розвантажується в різних місцях? Як коректно оформити документи для такого перевезення?
    Сьогодні 13:1129
  • Хто виписує ТТН - замовник чи вантажовідправник?
    У Правилах перевезень автомобільним транспортом в Україні зазначено, що ТТН виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Як бути, якщо замовник і вантажовідправник - це різні особи? Хто повинен виписувати ТТН і хто несе відповідальність за неправильне ЇЇ оформлення?
    Сьогодні 07:54355
  • Як платник податків подає повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів?
    Повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів в довільній формі платник податків подає до ДПС за основним місцем обліку платника податків – в е-вигляді в меню «Листування з ДПС» ; або будь-якого діючого ЦОП – на паперових носіях
    28.03.202530
  • Чи використовують факсиміле при оформленні первинних документів, які є підставою для податкового обліку?
    Використання факсимільного відтворення підпису при оформленні первинних документів за письмовою згодою сторін, в якій містяться зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів, не порушує законодавства, крім первинних документів, де воно не передбачено
    27.03.20251 7542
  • Оформлення ТТН при заміні водія
    Під час перевезення вантажу відбулася заміна водія: спочатку перший водій здійснював транспортування майже до місця призначення, після чого його замінив інший водій, який доставив і вивантажив товар. Чи потрібно оформлювати нову товарно-транспортну накладну при заміні водія під час перевезення вантажу? Чи достатньо внести зміни до наявної ТТН при зміні водія транспортного засобу?
    27.03.2025741