• Посилання скопійовано

Як оформити документи при прямій доставці товару від постачальника до покупця?

Постачальник з Києва «Новою поштою» відправляє придбаний нашому підприємством товар безпосередньо нашому покупцю у Вінницю, минаючи наш склад у Львові. Як правильно оформити товарно-транспортні документи для підтвердження реальності операції купівлі-продажу, щоб у податкової служби не було сумнівів?

Загальні зауваження

Оформлення товарно-транспортних документів у ситуації, коли постачальник направляє товар безпосередньо покупцю, є критично важливим для підтвердження реальності господарської операції. В даній ситуації операція здійснюється за схемою "транзиту", і правильне документальне оформлення допоможе уникнути претензій з боку податкової служби.

Але залежно від особливостей кожної конкретної ситуації можуть бути різні варіанти оформлення. Наведемо один із можливих варіантів, який допоможе зорієнтуватися в питанні документування.

 

Основні документи, які можуть бути оформлені

Договір купівлі-продажу або постачання між постачальником і підприємством

У цьому договорі необхідно передбачити можливість прямого відвантаження товару покупцю підприємства. Це зафіксує юридичну підставу для транзитної передачі. Окрім того, в договорі зазначається про момент переходу права власності на товар від постачальника до підприємства. Наприклад, таким моментом може бути момент передачі товару від «Нової пошти» покупцеві.

 

Рахунок-фактура (інвойс) — оформлюється постачальником на підприємств

Накладна на передачу товару (ТТН або інша) — постачальник оформлює накладну на підприємство, але з місцем доставки "м. Вінниця". Накладна має бути щонайменше у трьох примірниках, по одному для вантажовідправника, вантажоотримувача і покупця.

У накладній зазначають:

  • Вантажовідправника: постачальника з Києва;
  • Вантажоотримувача: покупця у Вінниці;
  • Покупця: підприємство (воно залишається власником товару на момент його передачі).

 

Накладна (ТТН) «Нової пошти»

Відправка через "Нову пошту" передбачає оформлення накладної "Нової пошти".

У ній мають бути такі реквізити:

  • Вантажовідправник: постачальник;
  • Вантажоотримувач: покупець.

 

Податкова накладна (ПН)

  • Постачальник реєструє ПН на підприємство;
  • Підприємство реєструє ПН на покупця.

 

Договір купівлі-продажу або постачання між підприємством і покупцем

У цьому договорі слід передбачити, що товар за дорученням підприємства надійде покупцю від третьої особи (постачальника). Датою переходу права власності на товар від підприємства до покупця буде дата отримання товару від «Нової пошти». Документальною підставою буде накладна від постачальника і «Нової пошти». Підписану покупцем накладну, яку виписував постачальник, потрібно передати підприємству. На підставі такої накладної підприємство в своєму бухгалтерському обліку одночасно як оприбуткує товар на балансі, так і відразу покаже продаж цього товару.

Рахунок-фактура (інвойс) — оформлюється підприємством на покупця. У цьому рахунку відображається ціна продажу товару, яку має сплатити покупець.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Чи є ТТН підтверджуючим документом для товарного обліку або документом, що підтверджує походження товару?
    ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включені до переліку документів, що підтверджують походження товару
    14.07.2025286
  • Оформлення передачі готової продукції з давальницької сировини
    Ми як виконавець надали послуги з виготовлення продукції з давальницької сировини замовника. З замовником підписано акт виконаних робіт на вартість послуг з переробки та звіт про використання сировини. Чи потрібно додатково оформлювати акт приймання-передачі на готову продукцію? Яку ціну вказувати в цьому акті? Як правильно заповнити ТТН при перевезенні цієї продукції? Яку ціну зазначати в ній: вартість послуги, вартість продукції, чи не вказувати ціну взагалі?
    11.07.202569
  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025902
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251872
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025563