Загальні зауваження
Оформлення товарно-транспортних документів у ситуації, коли постачальник направляє товар безпосередньо покупцю, є критично важливим для підтвердження реальності господарської операції. В даній ситуації операція здійснюється за схемою "транзиту", і правильне документальне оформлення допоможе уникнути претензій з боку податкової служби.
Але залежно від особливостей кожної конкретної ситуації можуть бути різні варіанти оформлення. Наведемо один із можливих варіантів, який допоможе зорієнтуватися в питанні документування.
Основні документи, які можуть бути оформлені
Договір купівлі-продажу або постачання між постачальником і підприємством
У цьому договорі необхідно передбачити можливість прямого відвантаження товару покупцю підприємства. Це зафіксує юридичну підставу для транзитної передачі. Окрім того, в договорі зазначається про момент переходу права власності на товар від постачальника до підприємства. Наприклад, таким моментом може бути момент передачі товару від «Нової пошти» покупцеві.
Рахунок-фактура (інвойс) — оформлюється постачальником на підприємств
Накладна на передачу товару (ТТН або інша) — постачальник оформлює накладну на підприємство, але з місцем доставки "м. Вінниця". Накладна має бути щонайменше у трьох примірниках, по одному для вантажовідправника, вантажоотримувача і покупця.
У накладній зазначають:
- Вантажовідправника: постачальника з Києва;
- Вантажоотримувача: покупця у Вінниці;
- Покупця: підприємство (воно залишається власником товару на момент його передачі).
Накладна (ТТН) «Нової пошти»
Відправка через "Нову пошту" передбачає оформлення накладної "Нової пошти".
У ній мають бути такі реквізити:
- Вантажовідправник: постачальник;
- Вантажоотримувач: покупець.
Податкова накладна (ПН)
- Постачальник реєструє ПН на підприємство;
- Підприємство реєструє ПН на покупця.
Договір купівлі-продажу або постачання між підприємством і покупцем
У цьому договорі слід передбачити, що товар за дорученням підприємства надійде покупцю від третьої особи (постачальника). Датою переходу права власності на товар від підприємства до покупця буде дата отримання товару від «Нової пошти». Документальною підставою буде накладна від постачальника і «Нової пошти». Підписану покупцем накладну, яку виписував постачальник, потрібно передати підприємству. На підставі такої накладної підприємство в своєму бухгалтерському обліку одночасно як оприбуткує товар на балансі, так і відразу покаже продаж цього товару.
Рахунок-фактура (інвойс) — оформлюється підприємством на покупця. У цьому рахунку відображається ціна продажу товару, яку має сплатити покупець.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити