• Посилання скопійовано

Чи потрібно відновлювати первинні документи, втрачені внаслідок воєнних дій?

Підприємство внаслідок воєнних дій втратило первинні документи, повідомивши ДПС згідно з пп. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ. Чи потрібно відновлювати ці документи?

Повідомлення про втрату документів за пп. 69.28 підр. 10 розд. ХХ ПКУ

Якщо платник провадив діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, і не може пред’явити первинні документи, він повідомляє про це ДПС. Повідомлення складається в довільній формі і має містити обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів; податкові (звітні) періоди; загальний перелік первинних документів (за можливості – із зазначенням реквізитів).

Повідомлення підписується керівником підприємства і головним бухгалтером.

Щоправда, ДПС може протягом одного місяця з дати отримання повідомлення прийняти рішення про відмову у застосуванні норм пп. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

Далі в цьому пункті зазначено, що платник, який подав повідомлення, не підлягає перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.

Окрім того, в цьому пункті зазначено, що дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв’язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від’ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від’ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов’язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за зазначені звітні періоди.

В розглядуваній нормі жодного слова не сказано про те, що документи потрібно відновлювати. Причому зі змісту наведеної норми випливає, що і сенс відновлення відсутній. Адже за звітні періоди, зазначені в повідомленні, платника не будуть перевіряти і піддавати сумніву показники звітності.

Тому, на наш погляд, відновлювати первинні документи, щодо яких подано повідомлення за пп. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ і щодо якого немає рішення ДПС про відмову, не потрібно. Яка думка ДПС щодо цього питання.

Наприклад, читаємо ІПК ДПСУ від 02.12.2022 р. №2117/ІПК/99-00-07-06-01-06. Прямо на це питання ДПС не відповіла. Але зазначила, що 01.09.2022 Верховною Радою України, зареєстрований за №7720

Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів щодо забезпечення адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного стану, який передбачає внесення змін до  пп. 69.28 підрозділу 10 розділу XX ПКУ в частині встановлених термінів для відновлення втрачених первинних документів.

Згідно з цим проектом Закону, відновити документи потрібно буде протягом 90 чи 120 календарних днів з дня наступного, що настає за днем припинення або скасування воєнного стану на території України.

Але на момент написання цієї консультації проект Закону опрацьовано тільки на рівні комітетів ВРУ. Проект ще не став Законом і коли стане – невідомо. З відповіді ДПС також випливає, що на сьогодні відсутній обов’язок відновлювати первинні документи, щодо яких подано повідомлення за пп. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025804
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251612
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025537
  • Заповнення ваги в ТТН для вантажу з великою номенклатурою: правила та наслідки
    Чи обов'язково у товарно-транспортній накладній заповнювати вагу брутто для кожної номенклатурної позиції, якщо їхня кількість значна (50-100 позицій запчастин)? Чи достатньо вказати лише загальну вагу? Які можуть бути наслідки за порушення?
    12.06.2025133
  • Порядок підписання ТТН: вантажовідправник та фактичне місце відвантаження
    Товар відвантажується зі складу іншої компанії (відповідальне зберігання). У ТТН вантажовідправником зазначено компанію-зберігача, але підпис ставить представник власника товару, який фактично здійснює відвантаження. Наскільки коректним є таке оформлення товаросупровідного документа і які податкові ризики це може створювати для сторін?
    11.06.20258532