• Посилання скопійовано

Документи, які регулюють оплату праці на мікропідприємстві

Чи потрібен на підприємстві колективний договір? Який перелік документів, що регулюють оплату праці, обов’язково має бути у мікропідприємства? Яким документом можна замінити трудовий договір?

Колективний договір укладається з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів працівників, власників та уповноважених ними органів.

Реєстрація колективного договору – колективні договори підлягають повідомній реєстрації місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Умови колективного договору, що погіршують порівняно з чинним законодавством і угодами становище працівників, є недійсними.

Ще у листі від 05.04.2006 р. №21-5-197 Мін'юст наголошував: чинним законодавством та міжнародними нормами не передбачено  положення щодо обов'язковості укладення колективного договору, а передбачається, що колективний договір укладається на підприємствах,  в  установах, організаціях  незалежно  від  форм власності і господарювання,  які використовують  найману  працю  і мають право юридичної особи.

Щодо відповідальності за відсутність колективного договору на підприємстві, то  чинним законодавством такої відповідальності не передбачено.

Отже, колективний договір не обов’язковий.

 

Які документи обов'язкові?

Обов’язковими документами, відповідно до яких регулюються питання оплати праці та є підставами виплати зарплати  на підприємстві є:

  1. Положення про оплату праці;
  2. Штатний розпис;
  3. Табель обліку використання робочого часу  (ст. 30 Закону про оплату праці);
  4. Накази про відпустку;
  5. Накази про преміювання (якщо практикують преміювання працівників);
  6. Накази про доплати (якщо є).

Документами, що підтверджують суму витрат на оплату праці працівників під­приємства, є розрахункові або розрахунково-платіжні відомості.

 

Щодо трудового договору

Трудовий договір може укладатися як в усній, так і в письмовій формі.

Та є ситуації, коли трудовий договір має бути обов’язково письмовим, а саме:

1) при організованому наборі працівників;

2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я;

3) при укладенні контракту;

4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;

5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім (стаття 187 цього Кодексу);

6) при укладенні трудового договору з фізичною особою;

6-1) при укладенні трудового договору про дистанційну (надомну) роботу;

7) в інших випадках, передбачених законодавством України.

Наказ про прийняття  - це усна форма трудового договору. Отже, жодним іншим документом не можна замінити трудовий договір.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Чи є ТТН підтверджуючим документом для товарного обліку або документом, що підтверджує походження товару?
    ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включені до переліку документів, що підтверджують походження товару
    14.07.20253162
  • Оформлення передачі готової продукції з давальницької сировини
    Ми як виконавець надали послуги з виготовлення продукції з давальницької сировини замовника. З замовником підписано акт виконаних робіт на вартість послуг з переробки та звіт про використання сировини. Чи потрібно додатково оформлювати акт приймання-передачі на готову продукцію? Яку ціну вказувати в цьому акті? Як правильно заповнити ТТН при перевезенні цієї продукції? Яку ціну зазначати в ній: вартість послуги, вартість продукції, чи не вказувати ціну взагалі?
    11.07.202572
  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025919
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251912
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025566