• Посилання скопійовано

Передача обладнання за договором переробки давальницької сировини

Якими документами слід оформити передання обладнання виконавцю для виконання договору переробки давальницької сировини?

Договірні стосунки

Окремого договора, яким оформляються операції  з давальницькою сировиною, не має. Тому операції з давальницькою сировиною оформляються договором підряду. За своєю природою, договір підряду відповідно до ст. 837 ЦКУ може укладатися на виготовлення речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Відповідно до ч. 1 ст. 839 ЦКУ, підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором. 

Основною ознакою операцій з давальницькою сировиною є те що сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії є власністю одного суб'єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб'єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції (додатково див. пп. 14.1.41 ПКУ та пп.  14.1.134 ПКУ). Тож на підставі ч. 1 ст. 839 ЦКУ у договорі можна зробити уточнення щодо використання виконавцем засобів виробництва. Наприклад, виконавець зобов'язаний здійснити вироблення готової продукції з давальницької сировини замовника. Замовник для виконання робіт за договором надає виконавцю доступ до обладнання. Враховуючи цю умову виконавець має право використовувати обладнання замовника.

Крмі того, замовнику та виконавцю слід звернути уваги на норми ст. 841 ЦКУ, ст. 850 ЦКУ та ст. 851 ЦКУ. Замовник зобов'язаний сприяти виконавцю у виконанні роботи у випадках, в обсязі та в порядку, встановлених договором. У разі невиконання замовником цього обов'язку підрядник має право вимагати відшкодування завданих збитків, включаючи додаткові витрати, викликані простоєм, перенесенням строків виконання роботи, або підвищення ціни роботи. Виконавець має право не розпочинати роботу, а розпочату роботу зупинити, якщо замовник не надав устаткування і цим створив неможливість виконання договору виконавцем. Виконавець зобов'язаний вживати усіх заходів щодо збереження майна, переданого йому замовником, та відповідає за втрату або пошкодження цього майна. 

У момент передачі обладнання виконавецю слід переконатись у його справності, як наслідок сторони повинні підтвердити це актом. Якщо виконавець не переконається у справності обладнання, вважається що обладнання передано користувачу в належному стані. Рекомендуємо до уваги взяти норми ст. 780 ЦКУ. Тож факт передачі обладнання виконавцю для переробки давальницької сировини слід оформити актом передачі. 

 

Документальне оформлення

За умовами запитання, за договором переробки крім сировини для виготовлення готової продукції передається також обладнання. Такі основні засоби перебувають на балансі замовника. Проте будь-яка господарська операція повинна оформлюватися первинним документом, який містить відомості про операцію та підтверджує її здійснення, факт передачі майна потрібно зафіксувати документально.

Передачу обладнання за договором переробки давальницької сировини рекомендуємо оформити актом приймання-передачі. Сторони можуть оформити таку операцію Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1). Акт про передачу майна у користування складають у двох примірниках — для підприємства, що отримує майно у користування, та особи, яка надає майно. Документ підписується сторонами договору, і з цього моменту починається користування обладнання (якщо інше не зазначено в договорі). Крім того, разом з обладнанням, яке передається виконавцю, замовнику слід надати інші документи, які дозволяють користуватися таким майном, наприклад, технічну документацію. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Чи є ТТН підтверджуючим документом для товарного обліку або документом, що підтверджує походження товару?
    ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включені до переліку документів, що підтверджують походження товару
    14.07.20253162
  • Оформлення передачі готової продукції з давальницької сировини
    Ми як виконавець надали послуги з виготовлення продукції з давальницької сировини замовника. З замовником підписано акт виконаних робіт на вартість послуг з переробки та звіт про використання сировини. Чи потрібно додатково оформлювати акт приймання-передачі на готову продукцію? Яку ціну вказувати в цьому акті? Як правильно заповнити ТТН при перевезенні цієї продукції? Яку ціну зазначати в ній: вартість послуги, вартість продукції, чи не вказувати ціну взагалі?
    11.07.202572
  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025919
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251912
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025566