Якщо власник підприємства особисто виконує функції директора, то таким чином він хоче оптимізувати витрати свого бізнесу. Адже, в такий спосіб, керування підприємством не потребує себе працевлаштовувати, сплачувати собі заробітну плату та здійснювати відрахування до бюджету ПДФО, ЄСВ та ВЗ.
Для цього слід привести статутні документи у відповідність до вимог чинного законодавства і врахувати поради, викладені нижче.
Слід розуміти, що юридично засновник виконує не обов’язки директора підприємства, а лише покладені на нього певні управлінські функції. І це головна його відмінність від директора — найманого працівника.
Засновник при виконанні обов’язків директора відповідно до норм законодавства:
- може здійснювати свої права на управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи на основі статуту або інших установчих документів (ч. 2 ст. 65 та ч. 4 ст. 128 ГКУ);
- вести бухгалтерський облік, а отже, підписувати фінансову, податкову та іншу звітність (ч. 3 та ч. 4 ст. 8 Закону про бухоблік);
- особисто підписувати податкову декларацію (п. 48.5.1 ПКУ).
Із вищезазначеного випливає, що засновник може підписувати будь-які документи без винятку, що надходять на підприємство.
При цьому укладати трудовий договір із директором-засновником не потрібно, відповідно і не потрібно нараховувати або виплачувати засновнику заробітну плату. Тим більше жодна законодавча норма не зобов’язує власника підприємства укладати угоди з самим собою, в т. ч. і трудовий договір. Тому при оформленні повноважень засновника як директора питання про оплату його праці не ставиться.
Виконання функцій директора відображається у статуті підприємства, де зазначається порядок управління підприємством засновником (без оформлення із ним трудових відносин). Таке право засновника оформляється рішенням загальних зборів, в якому слід передбачити пункт, що дозволяє виконувати управління підприємством одному з його учасників.
Для того, щоб не визнали з директором-засновником трудових відносин потрібно дотримуватися таких правил. А саме, на директора-засновника:
1. не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку;
2. не нараховується винагорода за виконання представницьких функцій;
3. у протоколі рішення загальних зборів та статуті підприємства обов’язково вказується, що:
- керівник може діяти від імені підприємства без довіреності;
- із керівником не укладається трудовий договір;
- керівник не отримує винагороди за виконання своїх обов’язків.
Якщо таких положень у статуті підприємства немає, слід внести зміни до нього рішенням загальних зборів, оформленим протоколом, та подати зміни до державного реєстратора.
4. не видається наказ (розпорядження) про призначення засновника на посаду директора;
5. не робиться запис у трудовій книжці;
6. не надсилається повідомлення до територіальних органів ДПС про початок роботи на посаді директора;
7. не розробляється посадова інструкція;
8. не оформляються службові відрядження та різного види відпустки;
9. не компенсуються витрати;
10. не оплачуються листки непрацездатності.
Недотримання цих правил лише підтвердить перебування директора-засновника у трудових відносинах із підприємством. Варто пам’ятати про головний принцип роботи директора-засновника — він виконує управлінські повноваження, а не трудові. Не слід давати контролюючим органам зайвий привід визнати діяльність директора-засновника виконанням трудових обов’язків, за що передбачено оплату праці та, відповідно, сплату податків та зборів.
Виходячи з обсягу роботи, яку фактично виконує засновник за умовами запитання, це вже можна трактувати як трудову діяльність директора з управління поточною діяльністю підприємства – ТОВ веде активну торгову діяльність, має документооборот та регулярно приймаються управлінські рішення.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити