• Посилання скопійовано

Покупець не повертає накладні та акти з підписами: наслідки для продавця

Підприємство займається торгівлею та наданням послуг з ремонту. Дуже часто документи від покупців не повертаються. Чим загрожує відсутність видаткових накладних та актів виконаних робіт для підприємства?

Відповідь на це питання неоднозначна. Адже, з одного боку, господарська операція відбулася, а це означає обов’язок підприємства скласти про неї первинний документ. І, оскільки йдеться про надання послуг, слід зазначити, що глава 63 ЦКУ не містить обов’язкової вимоги щодо складання акту про передачу результатів таких послуг покупцю. З іншого боку, у підприємства немає документального підтвердження факту, що покупець прийняв результати наданих послуг та не має претензій.  Тож, доведеться лише сподіватися, що покупець не заявить такі претензії у майбутньому і оплатить надані послуги згідно з договором. А підставою для такої оплати може бути рахунок-фактура (або інвойс). 

 

Бухоблік

Мінфін листом від 16.02.2017 р. №31-11410-06-5/4339 надав роз’яснення щодо особливостей застосування первинних документів у зв’язку з прийняттям Закону №1724-VIII. Нагадуємо, що цим Законом внесено зміни до Закону про бухоблік в частині спрощення документообороту підприємств шляхом зменшення вимог до первинного документа та скорочення переліку його обов’язкових реквізитів.

На думку Мінфіну, оформлений належним чином рахунок-фактура (інвойс) може бути підставою для відображення в бухобліку господарської операції з постачання товарів, робіт (послуг) без складання акта приймання-передачі або накладної.  Але тільки у разі  його оплати, що підтверджується відповідними документами.

Документами, що підтверджують оплату, можуть бути:

  • платіжне доручення;
  • розрахунковий чек;
  • касовий чек;
  • розрахункова квитанція;
  • виписка з карткового рахунку;
  • квитанція до прибуткового касового ордера тощо.

Рахунок-фактура може бути складений у паперовій або в електронній формі та повинен мати реквізити, які дають можливість ідентифікувати господарську операцію та її учасників, зокрема:

  • назву підприємства, від імені якого складено рахунок-фактуру;
  • назву контрагента;
  • зміст та обсяг господарської операції;
  • одиницю виміру господарської операції;
  • особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь в оформленні рахунку-фактури.

Податківці до рахунку-фактури (інвойсу) як заміни актам або накладним ставляться більш обережно, однак щодо послуг вони в цілому підтримують позицію Мінфіну. Ми цю проблему аналізували тут>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025808
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251622
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025539
  • Заповнення ваги в ТТН для вантажу з великою номенклатурою: правила та наслідки
    Чи обов'язково у товарно-транспортній накладній заповнювати вагу брутто для кожної номенклатурної позиції, якщо їхня кількість значна (50-100 позицій запчастин)? Чи достатньо вказати лише загальну вагу? Які можуть бути наслідки за порушення?
    12.06.2025133
  • Порядок підписання ТТН: вантажовідправник та фактичне місце відвантаження
    Товар відвантажується зі складу іншої компанії (відповідальне зберігання). У ТТН вантажовідправником зазначено компанію-зберігача, але підпис ставить представник власника товару, який фактично здійснює відвантаження. Наскільки коректним є таке оформлення товаросупровідного документа і які податкові ризики це може створювати для сторін?
    11.06.20258562