• Посилання скопійовано

З якої дати застосовувати метод участі в капіталі?

Підприємство на початку 2021 р. (але не з 01.01) придбало корпоративні права (90%) іншого підприємства, з метою подальшого продажу. Станом на квітень 2022 р. КП не продані і не плануються до продажу найближчим часом. З якого моменту вести облік придбаних КП за методом участі в капіталі?

Усі фінансові інвестиції при їх первісному визнанні відображають у бухгалтерському обліку за собівартістю (п. 4 НП(С)БО 12).

А вже на кожну дату балансу вартість фінінвестицій переглядають, застосовуючи один з чотирьох методів оцінки:

  • за справедливою вартістю (п. 8);
  • за собівартістю з урахуванням зменшення корисності (п. 9);
  • за амортизованою собівартістю (п. 10);
  • за методом участі в капіталі (п. 11).

Фінінвестиції в асоційовані й дочірні підприємства, які планується продати протягом дванадцяти місяців з дати придбання, обліковуються за справедливою вартістю чи за собівартістю з урахуванням зменшення корисності інвестиції (п. 8, п. 9, п. 17 НП(С)БО 12). Так само обліковують фінінвестиції, якщо асоційоване або дочірнє підприємство ведуть діяльність в умовах, які обмежують його здатність передавати кошти інвестору протягом періоду, що перевищує дванадцять місяців.

У всіх інших випадках фінінвестиції в асоційовані і дочірні підприємства обліковують за методом участі в капіталі.

Асоційованим називають підприємство, на яке інвестор має суттєвий вплив і яке не є дочірнім або спільним підприємством інвестора (п. 4 НП(С)БО 23). Одним із свідчень суттєвого впливу є володіння 20% або більше статутного капіталу підприємства (див. п. 3 НП(С)БО 12).

На наш погляд, підприємство, КП якого придбані, є асоційованим підприємством стосовно підприємства, яке придбало КП.

Отже, на дату придбання КП вони відображалися за собівартістю.

Далі на дату балансу 31.12.2022 р. підприємство мало оцінити, чи будуть КП продані протягом 12 місяців з дати придбання. Або чи веде діяльність асоційоване підприємства в умовах, які обмежують його здатність передавати кошти інвестору протягом періоду, що перевищує дванадцять місяців. Наприклад, якщо придбали 11.01.2021 р., варто оцінити, чи будуть КП продані до 11.01.2022 р. Окрім того, слід з’ясувати, чи є можливість отримати від асоційованого підприємства кошти (дивіденди) до кінця 2022 року?

Якщо КП не будуть продані до 11.01.2022 р., але немає можливості отримати кошти від асоційованого підприємства до кінця 2022 року, то станом на 31.12.2022 р. КП не обліковують за методом участі в капіталі.

Якщо КП не будуть продані до 11.01.2022 р., але є можливість отримати кошти від асоційованого підприємства до кінця 2022 року, то станом на 31.12.2022 р. КП слід облікувати за методом участі в капіталі.

Подібну перевірку слід робити на кожну дату балансу.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Земельна ділянка не використовувалася протягом року, що з витратами на оренду?
    Підприємство не використовувало земельну ділянку в поточному році. Чи можна витрати на її оренду включити до складу витрат під урожай наступного року?
    11.04.202460
  • Дисконтування позики, якщо ставка відсотка за нею не є ринковою
    ТОВ отримало довгострокову відсоткову позику від нерезидента, з ринковою ставкою відсотка. Позика надавалася частинами протягом 2018 — 2023 рр. Кожна наступна сума надходила згідно додаткової угоди якою збільшувалась сума позики та відтерміновувались терміни погашення. В червні 2023 р. підписали додаткову угоду про подовження термінів погашення, і зміну ставки на неринкову. Чи потрібно дисконтувати?
    10.04.2024392
  • Послуга надана в грудні, а акт складено 1 січня – чи можна так?
    Контрагент надає акт про надання послуг за грудень 2023 року датою 01.01.2024 року. Чи правильна така дата акту? В якому періоді включати вартість послуг у витрати?
    09.04.2024172
  • Безоплатні абоненти в басейн для реабілітації від БФ: яка ознака доходу?
    Благодійний фонд придбав річні абонементи в басейн та безоплатно надав їх для реабілітації учасникам бойових дій на підставі наданих підтверджуючих документів (паспорт, ІПН, військовий квіток, ВЛК/МСЕК або довідка про обставини поранення (контузії, каліцтва), посвідчення УБД та посвідчення з ЄДАРТ). Який пп. «а» чи «б» пп. 165.1.54, чи пп. 170.7.8 ПКУ надає таку пільгу? Яка ознака доходу для додатку 4ДФ?
    08.04.202422
  • Чи можна здавати нерухомість в оренду і як ФОП, і як фізособа?
    Чи може фізособа здавати в оренду власне нерухоме майно, якщо вона зареєстрована як ФОП на єдиному податку та має КВЕД 68.20? Які наслідки будуть, якщо нерухомість здається в оренду фізособою, та чи є обмеження площі такої нерухомості?
    22.03.2024113