• Посилання скопійовано

Облік фінінвестиції за методом участі у капіталі: коли визнавати операції між інвестором та об’єктом інвестування?

ТОВ «А» є інвестором-«високодохідником», його частка складає 34,2% в ТОВ «Б» – об’єкті інвестування. За 2019 р. непокритий збиток ТОВ «Б» становив 7735,3 тис. грн, в тому числі збиток від продажу товарів інвестору - 6835,1 тис. грн, з яких 548,5 тис. грн припадає на товар, який не реалізований інвестором. Як вирахувати втрати від участі в капіталі в частині збитку ТОВ «Б»?

П(С)БО 12 визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про фінансові інвестиції. Фінансові інвестиції в асоційовані, дочірні підприємства та у спільну діяльність обліковуються за методом участі в капіталі.

Асоційоване підприємство - підприємство, на яке інвестор має суттєвий вплив і яке не є дочірнім або спільним підприємством інвестора (п. 4 П(С)БО 23).

Суттєвий вплив - повноваження брати участь у прийнятті рішень з фінансової, господарської та комерційної політики об'єкта інвестування без здійснення контролю цієї політики. Свідченням суттєвого впливу, зокрема, можуть бути:

  1. володіння двадцятьма або більше відсотками акцій (статутного капіталу) підприємства;
  2. представництво в раді директорів або аналогічному керівному органі підприємства;
  3. участь у прийнятті рішень;
  4. взаємообмін управлінським персоналом;
  5. забезпечення підприємства необхідною техніко-економічною інформацією.

Дочірнє підприємство - підприємство, яке перебуває під контролем материнського (холдингового) підприємства (п. 4 П(С)БО 19).

Контроль - вирішальний вплив на фінансову, господарську і комерційну політику підприємства або підприємництва з метою одержання вигод від його діяльності (п. 4 П(С)БО 19). Як правило, вирішальний вплив має місце, коли частка інвестора в капіталі об’єкта інвестування становить більше 50%.

Таким чином, в даному випадку ТОВ «Б» є асоційованим підприємством з точки зору ТОВ «А».

Метод участі в капіталі - метод обліку інвестицій, згідно з яким балансова вартість інвестицій відповідно збільшується або зменшується на суму збільшення або зменшення частки інвестора у власному капіталі об'єкта інвестування (п. 3 П(С)БО 12).

Відповідно до п. 12 П(С)БО 12, фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі, на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування.

Для відображення фінансових інвестицій за методом обліку участі в капіталі ТОВ «А» потрібна буде інформація з фінансового звіту ТОВ «Б», який складений на ту ж звітну дату, що і звіт інвестора.

Операція з купівлі-продажу товарів, що відбулась між ТОВ «А»  та ТОВ «Б», не враховується при відображенні частки ТОВ «А» у чистому прибутку ТОВ «Б», якщо ТОВ «А» ці товари ще не продало.  Фінрезультат ТОВ «Б»  від цієї операції може бути визнаний інвестором ТОВ «А» тільки тоді, коли ці товари будуть перепродані іншим особам, тобто коли ТОВ «А» само отримає фінрезультат від цієї операції.

Згідно з п. 14 П(С)БО 12, якщо інвестор (контрольний учасник, асоційоване підприємство) придбав активи відповідно в спільного, асоційованого підприємства, то сума прибутку (збитку) об'єкта інвестування від цієї операції, що припадає на частку інвестора, відображається лише після перепродажу цих активів іншим особам або в періодах амортизації придбаних необоротних активів.

 

Приклад. ТОВ «А» є інвестором - «високодохідником», його частка складає 34,2% в ТОВ «Б» – об’єкті інвестування. За 2019 р. непокритий збиток ТОВ «Б» становив 7735,3 тис. грн, в тому числі збиток від продажу товарів інвестору - 6835,1 тис. грн, з яких 548,5 тис. грн припадає на товар, який не реалізований інвестором ТОВ «А» і, відповідно, 6286,6 тис. грн припадає на товар, який реалізований ТОВ «А».

Отже, втрати від участі в капіталі розраховуємо так: (7735,3 - 548,5)*34,2% = 2457,9 тис. грн.

Збиток ТОВ «Б», який припадає на товар, що його ТОВ «А» продало далі (це сума - 6286,6 тис. грн), бере участь у розрахунку втрат від участі в капіталі. Припустимо, що ТОВ «А» продало товари, придбані у ТОВ «Б», з прибутком в сумі 1250 тис. грн. В цілому по групі підприємств [ТОВ «А» + ТОВ «Б»] загальний результат цієї операції визначається з урахуванням прибутку ТОВ «А» та збитку ТОВ «Б», тому збиток ТОВ «Б» в сумі 6286,6 тис. грн включається до розрахунку втрат від участі в капіталі ТОВ «А».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202420
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442