• Посилання скопійовано

Облік фінінвестиції за методом участі у капіталі: коли визнавати операції між інвестором та об’єктом інвестування?

ТОВ «А» є інвестором-«високодохідником», його частка складає 34,2% в ТОВ «Б» – об’єкті інвестування. За 2019 р. непокритий збиток ТОВ «Б» становив 7735,3 тис. грн, в тому числі збиток від продажу товарів інвестору - 6835,1 тис. грн, з яких 548,5 тис. грн припадає на товар, який не реалізований інвестором. Як вирахувати втрати від участі в капіталі в частині збитку ТОВ «Б»?

П(С)БО 12 визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про фінансові інвестиції. Фінансові інвестиції в асоційовані, дочірні підприємства та у спільну діяльність обліковуються за методом участі в капіталі.

Асоційоване підприємство - підприємство, на яке інвестор має суттєвий вплив і яке не є дочірнім або спільним підприємством інвестора (п. 4 П(С)БО 23).

Суттєвий вплив - повноваження брати участь у прийнятті рішень з фінансової, господарської та комерційної політики об'єкта інвестування без здійснення контролю цієї політики. Свідченням суттєвого впливу, зокрема, можуть бути:

  1. володіння двадцятьма або більше відсотками акцій (статутного капіталу) підприємства;
  2. представництво в раді директорів або аналогічному керівному органі підприємства;
  3. участь у прийнятті рішень;
  4. взаємообмін управлінським персоналом;
  5. забезпечення підприємства необхідною техніко-економічною інформацією.

Дочірнє підприємство - підприємство, яке перебуває під контролем материнського (холдингового) підприємства (п. 4 П(С)БО 19).

Контроль - вирішальний вплив на фінансову, господарську і комерційну політику підприємства або підприємництва з метою одержання вигод від його діяльності (п. 4 П(С)БО 19). Як правило, вирішальний вплив має місце, коли частка інвестора в капіталі об’єкта інвестування становить більше 50%.

Таким чином, в даному випадку ТОВ «Б» є асоційованим підприємством з точки зору ТОВ «А».

Метод участі в капіталі - метод обліку інвестицій, згідно з яким балансова вартість інвестицій відповідно збільшується або зменшується на суму збільшення або зменшення частки інвестора у власному капіталі об'єкта інвестування (п. 3 П(С)БО 12).

Відповідно до п. 12 П(С)БО 12, фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі, на дату балансу відображаються за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування.

Для відображення фінансових інвестицій за методом обліку участі в капіталі ТОВ «А» потрібна буде інформація з фінансового звіту ТОВ «Б», який складений на ту ж звітну дату, що і звіт інвестора.

Операція з купівлі-продажу товарів, що відбулась між ТОВ «А»  та ТОВ «Б», не враховується при відображенні частки ТОВ «А» у чистому прибутку ТОВ «Б», якщо ТОВ «А» ці товари ще не продало.  Фінрезультат ТОВ «Б»  від цієї операції може бути визнаний інвестором ТОВ «А» тільки тоді, коли ці товари будуть перепродані іншим особам, тобто коли ТОВ «А» само отримає фінрезультат від цієї операції.

Згідно з п. 14 П(С)БО 12, якщо інвестор (контрольний учасник, асоційоване підприємство) придбав активи відповідно в спільного, асоційованого підприємства, то сума прибутку (збитку) об'єкта інвестування від цієї операції, що припадає на частку інвестора, відображається лише після перепродажу цих активів іншим особам або в періодах амортизації придбаних необоротних активів.

 

Приклад. ТОВ «А» є інвестором - «високодохідником», його частка складає 34,2% в ТОВ «Б» – об’єкті інвестування. За 2019 р. непокритий збиток ТОВ «Б» становив 7735,3 тис. грн, в тому числі збиток від продажу товарів інвестору - 6835,1 тис. грн, з яких 548,5 тис. грн припадає на товар, який не реалізований інвестором ТОВ «А» і, відповідно, 6286,6 тис. грн припадає на товар, який реалізований ТОВ «А».

Отже, втрати від участі в капіталі розраховуємо так: (7735,3 - 548,5)*34,2% = 2457,9 тис. грн.

Збиток ТОВ «Б», який припадає на товар, що його ТОВ «А» продало далі (це сума - 6286,6 тис. грн), бере участь у розрахунку втрат від участі в капіталі. Припустимо, що ТОВ «А» продало товари, придбані у ТОВ «Б», з прибутком в сумі 1250 тис. грн. В цілому по групі підприємств [ТОВ «А» + ТОВ «Б»] загальний результат цієї операції визначається з урахуванням прибутку ТОВ «А» та збитку ТОВ «Б», тому збиток ТОВ «Б» в сумі 6286,6 тис. грн включається до розрахунку втрат від участі в капіталі ТОВ «А».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202525
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202546
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025130
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517