• Посилання скопійовано

Як дисконтувати процентну заборгованість за договором, який пролонгується декілька разів?

У підприємства є заборгованість за кредитом від нерезидента з нарахуванням процентів на неї. Кредит отримано в 2015 році, потім строк його погашення пролонговано до 2018 року, а потім ще раз пролонговано до травня 2020 року. Чи потрібно дисконтувати таку заборгованість?

Щодо змін в бухобліку довгострокової заборгованості читайте наш аналітичний матеріал.

Зокрема, завдяки внесеним змінам наказом Мінфіну №379, дисконтуванню підлягає вся довгострокова заборгованість (більше 1 року): як дебіторська, так і кредиторська, а не тільки та, яка передбачає сплату (отримання) відсотків.

Однак є норми П(С)БО 19, у Додатку до якого зазначається, що дисконтування не здійснюється для короткострокової заборгованості (як кредиторської, так і дебіторської), якщо  різниця  між  номінальною сумою зобов'язання та дисконтованою сумою є несуттєвою (менше 5% номінальної вартості). Відповідно, якщо ця різниця є суттєвою, то вона підлягає дисконтуванню.

Отже, дисконтування тепер стосується будь-якої грошової дебіторської та кредиторської заборгованості, а не лише процентної. Але в загальному тільки довгострокової заборгованості (більше 1 року), хоча із поточною (менше 1 року) також можливий варіант дисконтування.

У даному випадку на заборгованість нараховуються відсотки, тому вона повинна була дисконтуватися в 2015 – 2019 роках на кожну дату балансу в цьому періоді. Зокрема, на кожну дату балансу потрібно аналізувати, чи є заборгованість довгостроковою на цю дату, наприклад:

  • станом на 31.12.2015 року заборгованість вперше пролонговано до 2018 року, а отже, на цю дату вона довгострокова и повинна дисконтуватися. Також заборгованість дисконтується протягом всього 2016 року;
  • на дати балансу 2017 та 2018 року до моменту другої пролонгації заборгованість може розглядатись як короткострокова, якщо пролонгований  строк її погашення у 2018 році настає менше ніж через рік з дати балансу;
  • після другої пролонгації у 2018 році до 05.2020  року заборгованість знову стає довгостроковою в залежності від того, чи настає дата 05.2020 пізніше ніж через рік з дати балансу. Це буде справедливо для дат балансу по 31.03.2019 р. включно. Станом на 30.06.2019 р. ця заборгованість вже стає поточною і не дисконтується.

Якщо згодом строк погашення кредиту буде ще раз пролонговано, заборгованість знову стає довгостроковою.

Звертаємо увагу, що можна скористатися нормою абз. 2 ст. 1049 ЦКУ, відповідно для якої якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом 30 днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором. У такому у разі для цілей обліку така позика не може бути визнаною як довгостроковою, а отже, має обліковуватися як поточна заборгованість.

 ***

Також читайте: 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • ФОП створює для юрособи цифровий контент: нюанси оплати
    Підприємство має договір з ФОПом (ІІІ група, неплатник ПДВ), що той створює цифровий контент (Фейсбук, Інстаграм), слідкує за рекламою товару тощо. За це він щомісячно отримує винагороду згідно з Актом виконаних робіт (сума стала). Зараз він від себе оплачує місячний тарифний план canva.com і перевиставляє цю оплату підприємству, окремим рядком в Акті. Чи може підприємство компенсувати ці послуги (адже canva.com - це нерезидент)? Чи потрібно від нього якісь додаткові документи?
    08.07.202530
  • ФОП орендує приміщення в іншій області: чи потрібно стати на облік за неосновним місцем?
    ФОП на ЄП зареєстрований у Рівненській області. Бере в оренду магазин у Львівській області. Чи є обов'язковим взяття його на облік за неосновним місцем діяльності у Львівській області, чи це добровільно?
    01.07.20251 4588
  • Позичка авто: чи завжди сплата страховки є доходом для фізособи?
    ТОВ використовує автомобілі відповідно до договору позички з фізичною особою. ТОВ-користувач за власний кошт страхує (КАСКО, "автоцивілка") автомобіль, зазначаючи себе вигодонабувачем. Чи виникає оподатковуваний дохід у фізичної особи-позичкодавця? Які податкові наслідки та відповідальність для ТОВ?
    19.06.202568
  • Медогляд водія та подорожній лист: чи потрібна відмітка лікаря?
    Чи є обов'язковою відмітка лікаря у подорожньому листі для водіїв асенізаційної та аварійно-ремонтної автомашин, які здійснюють поїздки виключно в межах міста?
    17.06.20251 5082
  • Видача довіреності на отримання ТМЦ непрацівнику підприємства
    Чи можна виписати довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) особі, яка не є працівником підприємства? Якщо так, то чи може така довіреність бути складена у довільній формі?
    16.06.2025632