• Посилання скопійовано

Безоплатна передача запасів «неприбутківцю»: облік та податкові наслідки

Підприємство придбало ТМЦ у неплатника ПДВ вартістю 2960 грн. Ці ТМЦ були безоплатно передані неприбутковій організації. Як така операція відображається в бухобліку та які податкові наслідки?

Бухгалтерський облік

У зв'язку з безоплатним переданням матеріальних цінностей у підприємства не виникає дохід, оскільки згідно з п. 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання. У нашому випадку цього фактично не відбувається, а отже,  дохід не виникає. 

Вартість переданих матеріальних цінностей у цьому випадку списується до складу інших операційних витрат бухгалтерським записом Дт 949 Кт 209. Розглянемо проведення на прикладі:

№з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

1.

Придбано запаси у постачальника

209

631

2960,00

2.

Запаси безоплатно передано неприбутковій організації

949

209

2960,00

3.

Нараховано зобов'язання з ПДВ

949

641/ПДВ

592,00

4.

Відображений фінансовий результат

791

949

3552,00

 

ПДВ

Відповідно до пп. «а» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.

Окрім цього, згідно з пп. 14.1.202 ПКУ, операції з безоплатного надання товарів належать до операцій продажу.

При цьому, база оподаткування операцій з постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, але не нижче ціни придбання таких товарів. Як складати податкову накладну в такому випадку читайте тут>>

 

Податок на прибуток

Щодо безоплатного передання ТМЦ неприбутковим організаціям у ПКУ є коригування, яке стосується тільки тих платників, хто коригує фінрезультат на різниці, передбачені розділом ІІІ ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ). А саме, у разі безоплатної передачі товарів на користь неприбуткової організації, яку внесено до Реєстру неприбуткових організацій, потрібно буде у разі застосування податкових різниць відповідно до положень пп. 140.5.9 ПКУ збільшувати визначений фінрезультат на суму вартості такого товару у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Тож, коригування буде виникати, якщо вартість таких ТМЦ буде перевищувати 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Якщо у попередньому звітному році прибутку не було, уся сума наданої допомоги збільшує фінрезультат до оподаткування.

Платники податку на прибуток, які не коригують фінрезультат відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, не збільшують його на вартість переданих ТМЦ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»