• Посилання скопійовано

Як відображати в бухобліку представницькі витрати?

Директор підприємства проводить ділові зустрічі з клієнтами та партнерами у закладах харчування. Після зустрічей надає відповідні чеки (алкоголь у чеках відсутній). Як такі чеки включаються до витрат підприємства?

Авансовий звіт (ПДФО та ВЗ)

У загальному випадку документально підтверджені витрати, здійснені за рахунок готівкових чи безготівкових коштів, наданих платнику податку під звіт працедавцем на організацію і проведення прийомів, презентацій, свят, розваг і відпочинку, придбання і розповсюдження подарунків, у встановлених межах, які здійснені таким платником та/або іншими особами з рекламною метою, до складу оподатковуваного доходу такого працівника не включаються (пп. 170.9.1 ПКУ). Ключова особливість представницьких витрат — це їх рекламна мета. За своєю суттю представницькі витрати спрямовані на просування і рекламу товарів (послуг) конкретних підприємств, поширення або донесення інформації про особу чи товар та мають сформувати (підтримати) обізнаність споживачів та їх інтерес до таких осіб чи товару в будь-якій формі та будь-яким способом. Детально, які витрати відносяться до представницьких та на які необхідно нараховувати ПДФО, ми розглядали тут  і тут>>

Відповідно директор після проведення зустрічі, подає до бухгалтерії авансовий звіт і відповідні підтверджуючі витрати документи.

Отже, сума, отримана під звіт (або компенсована працівнику – фізособі, яка витратила власні кошти) для проведення представницьких витрат юрособи (з рекламною метою), не підлягає оподаткуванню ПДФО, а отже, і військовим збором на загальних підставах.

 

Документальне оформлення

Законодавством не передбачено певного переліку документів для підтвердження зв’язку таких представницьких витрат з діяльністю підприємства, однак для уникнення зайвих питань для податківців та підтвердження реальності понесених витрат підприємство може скласти такі документи (окрім авансового звіту та чеків):

  • розпорядчий документ (наказ, розпорядження) керівника підприємства щодо проведення представницького заходу (діловий обід, зустріч);
  • план (програма) проведення заходу (презентації, підписання контрактів тощо) із зазначенням дати і місця проведення. Така програма має містити перелік запланованих заходів, дату і місце їх проведення. Цей документ також затверджує керівник сторони, що запрошує;
  • список учасників (як запрошених представників, так й працівників підприємства, що безпосередньо братимуть участь у переговорах) із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові, посади;
  • кошторис та перелік запланованих витрат, затверджений керівником підприємства, з деталізацією запланованих заходів (зустрічей, презентацій тощо);
  • офіційні запрошення.

 

Бухоблік

Відповідно до п. 18 П(С)БО 16, представницькі витрати, як і загальні корпоративні витрати, належать до адміністративних витрат – відповідно їх облік ведеться на рахунку 92 "Адміністративні витрати". Якщо понесені витрати класифікуються як витрати на рекламу та/або дослідження ринку, то відповідно до п. 19 П(С)БО 16 їх слід віднести до витрат на збут – рахунок 93.

Отже, при отриманні та затвердженні авансового звіту в бухобліку відображається проведення Дт 92 (93) Кт 372.

 

Податок на прибуток

Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, об'єктом оподаткування з податку на прибуток є прибуток, який визначається шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного у фінзвітності відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до р. III ПКУ.

Серед податкових різниць, які виникають у платників податку на прибуток, що коригують фінрезультат, можлива різниця за пп. 140.5.4 ПКУ. Згідно з пп. 140.5.4 ПКУ, слід збільшити фінрезультат на суму 30% вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у неприбуткових організацій (наприклад, театр, виставкові центи, музеї, інші заклади), крім випадків, коли сума вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у таких організацій, сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 25 розмірів мінімальної зарплати, встановленої Законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2018 році – це 93 075 грн на рік) та крім бюджетних організацій.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік дивідендів від нерезидента: нарахування в одній валюті, а сплата - в іншій
    Як ТОВ на загальній системі оподаткування відобразити в бух обліку дивіденди, нараховані нерезидентом у червні 2025 року в тенге (KZT), а отримані в липні 2025 року в доларах США (USD)? Чи потрібно перераховувати монетарну заборгованість на кожну дату балансу та дату розрахунків?
    Сьогодні 08:463
  • Чи можна ФОП-загальнику амортизувати витрати на створення веб-сайту та мобільного додатку?
    ФОП на загальній системі оподаткування замовив розробку сайту та мобільний додаток. Чи може ФОП включити витрати в місяці отримання документів (акту виконаних робіт)? Якщо так, то які документи потрібно додатково оформити для внесення в витрати в місяці отримання послуг? Якщо ні і мобільний додаток підлягає амортизації, то який строк амортизації ставити для даного програмного забезпечення, оскільки строк користування має менше одного року? Які документи потрібно додатково оформити для внесення мобільного додатку в амортизаційний витрати?
    Сьогодні 08:116
  • Облік допомоги на поховання від Пенсійного фонду України
    Якими бухгалтерськими проведеннями слід відобразити операції з нарахування, отримання від Пенсійного фонду України (ПФУ) та виплати допомоги на поховання померлого працівника?
    25.07.202538
  • Списання знищеного заставного майна: як облікувати?
    ТОВ отримало кредит в банку. В заставу надано автомобіль. Автомобіль потрапив в ДТП і не підлягає відновленню. Залишкова вартість авто - нуль. Страхова компанія виплатила страхове відшкодування на рахунок банку. Банк зарахував кошти в погашення частини тіла кредиту та відсотків. Як відобразити дані операції в обліку та оподаткувати?
    24.07.202575
  • Бухгалтерський облік кредитної лінії, яка є короткостроковим зобов'язанням
    Компанія підписала договір на відкриття кредитної лінії в доларах. Призначення кредитної лінії - фінансування оборотного капіталу. Строк дії максимального ліміту - до 13.07.2028 р., строк користування кредитом -12 місяців з дня отримання кредиту,але не пізніше 13.07.2028 року. Як облікувати даний кредит?
    23.07.202539