• Посилання скопійовано

Нюанси списання кредиторської заборгованості неприбутковою організацією

Неприбуткове підприємство (код 0032) у 2013 р. отримало товар на суму 29 тис. грн. Постачальником було підприємство з реєстрацією в м. Донецьк. Минуло 4 роки та потрібно списати цю заборгованність. Як здійснити списання і чи матиме місце податок на прибуток при списанні?

Форму Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації затверджено наказом Мінфіну від 17.06.2016 р. №553 (у редакції наказу Мінфіну від 28.04.2017 р.№469). Порядку заповнення звіту немає, тож доводиться виходити зі змісту рядків конкретних розділів. у листі від 17.10.2016 р. №33649/7/99-99-15-02-01-17  ДФСУ надала досить обширне роз'яснення щодо алгоритму заповнення неприбуткового звіту.

Кожна неприбуткова організація має визначитися з видом надходжень, які вона отримувала. Відповідно статус таких надходжень визначає і рядок, де слід відобразити такий дохід (рядки 1.1 — 1.11). Абсолютно всі доходи, отримані неприбутковою організацією протягом 2017 року, потрібно відобразити у рядках 1.1 — 1.11 звіту. Показники і доходів, і видатків мають визначатися на підставі даних бухобліку.

Аби відповісти на запитання, чи спричинятиме списання неоплаченого товару виникнення доходу, пригадаємо, як така операція відобразиться в бухобліку.

Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду (п. 5 П(С)БО 11). Доходи від списання кредиторської заборгованості, за якою минула позовна давність (а у даному випадку заборгованність підприємству, що знаходиться на тимчасово окупованій території ОРДЛО, можна кваліфікувати саме так), у бухобліку відносять до інших операційних доходів. Списання заборгованості (збільшення доходу) має в обліку такий вигляд Дт 63, 685 К-т 717, 74. Оскільки в бухобліку матимемо дохід від списання, то це має знайти своє відображення і у Звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.

На нашу думку, найбільш прийнятним тут буде рядок 1.11 як інші доходи. Бо у рядку 1.5, на нашу думку, їм не місце: тут має знайти своє відображення вартість товарів (робіт, послуг), отриманих для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, тобто коли з самого початку передбачалось, що товари будуть неоплачені (інакше чому вони мали б опинитися у складі доходів). У нашому ж випадку безоплатності не передбачалось, тому найбільш прийнятним є ряд.1.11.

Щодо податку на прибуток жодних наслідків списання неоплаченого товару не матиме. У загальному випадку неприбуткова організація не сплачує податок на прибуток. Аби вона стала його платником, потрібно порушити приписи п. 133.4 ПКУ. Оскільки жодного порушення цих норм не було і під час списання неоплаченого товару немає жодної комерційної складової, підстав для сплати податку на прибуток за такою операцією немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:05101
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0634
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202422
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202435
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410