• Посилання скопійовано

Нюанси списання кредиторської заборгованості неприбутковою організацією

Неприбуткове підприємство (код 0032) у 2013 р. отримало товар на суму 29 тис. грн. Постачальником було підприємство з реєстрацією в м. Донецьк. Минуло 4 роки та потрібно списати цю заборгованність. Як здійснити списання і чи матиме місце податок на прибуток при списанні?

Форму Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації затверджено наказом Мінфіну від 17.06.2016 р. №553 (у редакції наказу Мінфіну від 28.04.2017 р.№469). Порядку заповнення звіту немає, тож доводиться виходити зі змісту рядків конкретних розділів. у листі від 17.10.2016 р. №33649/7/99-99-15-02-01-17  ДФСУ надала досить обширне роз'яснення щодо алгоритму заповнення неприбуткового звіту.

Кожна неприбуткова організація має визначитися з видом надходжень, які вона отримувала. Відповідно статус таких надходжень визначає і рядок, де слід відобразити такий дохід (рядки 1.1 — 1.11). Абсолютно всі доходи, отримані неприбутковою організацією протягом 2017 року, потрібно відобразити у рядках 1.1 — 1.11 звіту. Показники і доходів, і видатків мають визначатися на підставі даних бухобліку.

Аби відповісти на запитання, чи спричинятиме списання неоплаченого товару виникнення доходу, пригадаємо, як така операція відобразиться в бухобліку.

Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду (п. 5 П(С)БО 11). Доходи від списання кредиторської заборгованості, за якою минула позовна давність (а у даному випадку заборгованність підприємству, що знаходиться на тимчасово окупованій території ОРДЛО, можна кваліфікувати саме так), у бухобліку відносять до інших операційних доходів. Списання заборгованості (збільшення доходу) має в обліку такий вигляд Дт 63, 685 К-т 717, 74. Оскільки в бухобліку матимемо дохід від списання, то це має знайти своє відображення і у Звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.

На нашу думку, найбільш прийнятним тут буде рядок 1.11 як інші доходи. Бо у рядку 1.5, на нашу думку, їм не місце: тут має знайти своє відображення вартість товарів (робіт, послуг), отриманих для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, тобто коли з самого початку передбачалось, що товари будуть неоплачені (інакше чому вони мали б опинитися у складі доходів). У нашому ж випадку безоплатності не передбачалось, тому найбільш прийнятним є ряд.1.11.

Щодо податку на прибуток жодних наслідків списання неоплаченого товару не матиме. У загальному випадку неприбуткова організація не сплачує податок на прибуток. Аби вона стала його платником, потрібно порушити приписи п. 133.4 ПКУ. Оскільки жодного порушення цих норм не було і під час списання неоплаченого товару немає жодної комерційної складової, підстав для сплати податку на прибуток за такою операцією немає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кловська Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025253
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.20251 010