Статтею 6 ГПКУ визначено порядок пред’явлення претензії підприємствами та організаціями, при порушенні їх майнових прав і законних інтересів. Так, підприємства та організації, чиї права і законні інтереси порушено, з метою безпосереднього врегулювання спору з порушником цих прав та інтересів звертаються до нього з письмовою претензією.
Статтею 264 ЦКУ встановлено, що перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку.
Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується. Загальна позовна тривалість встановлена тривалістю три роки.
Тож, якщо підприємство не зверталось з письмовою претензією та боржником такі зобов’язання не визнавались, то після спливу трьох років така дебіторська заборгованість може бути списана.
У бухобліку списання такої заборгованості відображається проведенням Дт 944 Кт 361.
Прибуток
Статею 139 ПКУ передбачені коригування фінансового результату до оподаткування за операціями, пов’язаними зі списанням дебіторської заборгованості. Так, згідно з пп. 139.2.1 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема, на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів. Саме до таких витрат і відноситься списання дебіторської заборгованості, за якою не створюється резерв сумнівних боргів. Після цього можна зменшити фінансовий результат на суму списаної дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ.
Отже, якщо підприємство не формувало резерв сумнівних боргів, та застосовує податкові різниці, то воно повинно збільшити фінансовий результат на суму списаної дебіторської заборгованості, та зменшити на суму такої заборгованості, що відповідає ознакам пп. 14.1.11 ПКУ.
ПДВ
Щодо оподаткування ПДВ списання дебіторської заборгованості за відвантажені товари, надані послуги, то ПКУ не прописаний окремий його порядок. А за роз’ясненнями податківців продавець не має законодавчих підстав на коригування суми податкових зобов’язань з ПДВ при списанні дебіторської заборгованості.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити