• Посилання скопійовано

Послуги тимчасового платного користування обладнанням: нюанси обліку та документального оформлення

Постачальник передав у тимчасове платне користування обладнання для забезпечення продажу продукції. Плата за користування включається до ціни продукції. Розмір плати у договорі не прописаний та в накладних на поставку не вказаний. Такі послуги є безкоштовно отриманими? Які наслідки для покупця з боку податківців?

Документальне оформлення

В даному випадку має місце певна господарська операція – надання обладнання у користування. Ця операція є окремою від операції з постачання продукції. Тому, на нашу думку, включення вартості послуги з надання обладнання у вартість продукції є помилкою.

Кожну господарську операцію треба оформлювати документально. Відповідно до ст. 9 Закону про бухоблік підставою   для   бухобліку  господарських операцій  є  первинні  документи. А оскільки в даному випадку одна з операцій  - послуга з надання обладнання - документально не оформлена, така послуга може вважатися як безоплатно надана. Чи виникає дохід у отримувача безоплатних послуг – див. у наступному розділі.

Для уникнення питань з боку контролюючих органів потрібно окремо оформляти ці дві операції. Умови оренди обладнання повинні визначатись договором оренди, операції з приймання-передачі обладнання в оренду та з оренди – актами приймання-передачі. Якщо постачальник є платником ПДВ, він повинен щомісячно складати податкову накладну на місячну вартість оренди. Про документальне оформлення операцій з оренди майна читайте тут>>>

Відповідно, вартість продукції має бути знижена на вартість оренди майна.

 

Бухоблік та податок на прибуток

Відповідно до п. 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. В даному випадку не відбувається ані збільшення активу, ані зменшення зобов'язання, тож дохід в отримувача не виникає. Відповідно, не виникають і наслідки з податку на прибуток.

 

Єдиний податок

Щодо єдиного податку є норма п. 292.3 ПКУ: "до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг)".

При цьому безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику ЄП на відповідальне зберігання і використані таким платником ЄП. Оскільки письмового договору щодо надання безоплатних послуг немає, то і дохід у платника єдиного податку теж не виникає.

 

ПДВ

Оскільки операція з надання обладнання у користування не оформлена документально, то і визначити  об'єкт та базу оподаткування ПДВ теж неможливо. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410