• Посилання скопійовано

Компенсація збитків покупця: як відобразити в бухобліку?

Підприємство продало товар нерезиденту невідповідної якості. В зв'язку з цим виникла необхідність додаткових витрат на лабораторні аналізи та експертизи. Згідно з додатковими угодами до контракту підприємство компенсувало ці збитки. Як дану операцію відобразити в бухобліку? Які податкові наслідки такої операції?

З запитання випливає, що підприємство вивезло товар за межі митної території України у митному режимі експорту. Згодом покупець-нерезидент самостійно здійснив витрати на  на лабораторні аналізи та експертизи, а підприємство-резидент компенсувало понесені покупцем витрати. Фактично, на наш погляд, така операція за своїм змістом є відшкодуванням (компенсацією) нерезиденту понесених ним витрат. Нерезидент виставив рахунок резиденту, що підтверджує суму його витрат. У результаті передача виконаних робіт або наданих послуг резиденту не відбувається.

 

Бухоблік

На нашу думку, витрати продавця на компенсацію витрат покупця на лабораторні аналізи та експертизи доцільно включити до витрат на збут, за статею «інші витрати, пов'язані зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг» - п. 19 П(С)БО 16.

Оскільки платіж здійснений у валюті, потрібно дотримуватись норм П(С)БО 21 щодо обліку валютних операцій та курсових різниць.

 

Податок на прибуток

Відповідно до п. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує 20 млн грн, об’єкт оподаткування може визначатися без коригування фінрезультату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень ІІІ розділу ПКУ.

Коригування фінрезультату для цілей оподаткування податком на прибуток для даної ситуації  нормами ПКУ не передбачено, тож витрати на оплату такого рахунку від нерезидента відображаються в бухобліку за загальними правилами та зменшують фінрезультат для цілей оподаткування.

 

Наслідки з ПДВ

Об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників цього податку, зокрема з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ. Місце постачання послуг визначено у п. 186.2 та п. 186.3 ПКУ. Але в наведеному випадку платник ПДВ не надає нерезиденту жодних послуг і так само не отримує послуг від нерезидента.

Отже, можна зробити висновок, що сплата за понесені нерезидентом витрати на лабораторні аналізи та експертизи не підпадає під поняття «послуги». Тому така операція за своїм змістом вважається відшкодуванням резидентом витрат, понесених покупцем товару. Така операція не є об'єктом оподаткування ПДВ, відповідно у декларації з ПДВ не відображається. Тут важливо приділити увагу первинним документам (уникати словосполучення «постачання послуг» чи «виконання робіт»), у яких зазначити суть операції — компенсація за понесені витрати на лабораторні аналізи та експертизи.

Слід зазначити, що все залежить від конкретної ситуації. Якщо це будуть розрахунки за претензіями, тоді можливі такі наслідки:

  • при експортуванні товару договором передбачалося, що він буде належної якості;
  • але фактично було експортовано товар, який не відповідає вимогам щодо якості, що є порушенням договору постачальником;
  • унаслідок неналежного виконання постачальником договору покупець був змушений понести витрати на лабораторні аналізи та експертизи  — це його збитки;
  • постачальник відшкодовує покупцеві ці збитки.

Звичайно, в договорі повинні бути зафіксовані умови щодо усунення недоліків товару або дії сторін у разі неналежного виконання договору іншою стороною, зокрема, порядок відшкодування додаткових витрат. Також можна скласти додаткову угоду до договору, в якій усе це прописати. Зазначимо, що сума відшкодування витрат не є об'єктом оподаткування ПДВ. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809