• Посилання скопійовано

Відходи у давальницьких операціях: як облікувати?

У договорі на переробку давальницької сировини є пункт про те, що відходи та металобрухт, які виникли під час проведення робіт, залишаються у підрядника. Як підряднику обліковувати такі відходи?

Цивільно-правові моменти

Договір переробки з давальницької сировини є договором підряду з виконанням роботи з матеріалу замовника та регулюється ст. 840 ЦКУ. Відповідно до ч. 2 ст. 840 ЦКУ в ньому мають бути встановлені норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів. Але ст. 3 ЦКУ серед загальних засад цивільного законодавства передбачено принцип свободи договору, тож сторони давальницького договору можуть встановити в договорі інші умови, не заборонені законом.

Отже, якщо відходи замовнику не повертаються, про це вказується у договорі, наприклад: «Усі відходи та металобрухт, котрі виникли в ході проведення робіт залишаються у підрядника».

Також варто зафіксувати в договорі умови переходу права власності на відходи до переробника. Відходи, що мають господарську цінність та можуть бути визнані активом, можуть переходити до переробника за плату або безоплатно, а відходи, які не визнаються активом - звичайно передаються переробнику безоплатно. За умовами запитання металобрухт передається перерообнику безоплатно.

 

Бухоблік

Якщо цей металобрухт можна продати спеціалізованим підприємствам та отримати економічні вигоди у вигляді виручки від їх продажу або використати якимось іншим чином у господарській діяльності підприємства, то такі відходи слід вважати активом. Активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому (п. 3 НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»).

Металобрухт як актив відноситься до категорії запасів. Запаси визнаються активом, якщо існує імовірність того, що підприємство/установа отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 9). Для обліку металобрухту найдоцільніше обрати субрахунок 209 «Інші матеріали».

За умовами договору металобрухт надходить у власність переробника безоплатно,  тому він оприбутковується так: Дт 209 «Інші матеріали» — Кт 746 «Iнші доходи». 

П. 12 П(С)БО 9 регламентує оцінку запасів, отриманих безоплатно.

Отже, металобрухт оцінюється за справедливою вартістю з урахуванням витрат, передбачених п. 9 П(С)БО 9, якщо вони були понесені у зв'язку з доведенням металобрухту до стану, в якому він придатний для використання у запланованих цілях. Як визначити справедливу вартість металобрухту, ми писали тут, у розділі «Ситуація 1: Оприбуткування та продаж металобрухту внаслідок ліквідації ОЗ», підрозділ «Бухоблік».

Продаж металобрухту (в тому числі спеціалізованим підприємствам) відображається в обліку так:

  • Д-т 943 К-т 209 – списання вартості реалізованого металобрухту;
  • Д-т 36 К-т 712 – нарахування доходу від реалізації металобрухту як інших оборотних активів;
  • Д-т 712 К-т 641/ПДВ – нарахування податкових зобов’язань з ПДВ, якщо підприємство – платник ПДВ.

Використання металобрухту в діяльності підприємства відображається так само, як і використання інших запасів – списанням його вартості на відповідний рахунок обліку витрат: Д-т 23, 91, 92, 93, 94 К-т 209.

Коригування фінрезультату для цілей оподаткування для даної ситуації не передбачено.

Якщо металобрухт не планується продавати або використовувати, він не визнається активом та не оприбутковується.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025199
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025102
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202531
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025103
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202547