• Посилання скопійовано

Відходи у давальницьких операціях: як облікувати?

У договорі на переробку давальницької сировини є пункт про те, що відходи та металобрухт, які виникли під час проведення робіт, залишаються у підрядника. Як підряднику обліковувати такі відходи?

Цивільно-правові моменти

Договір переробки з давальницької сировини є договором підряду з виконанням роботи з матеріалу замовника та регулюється ст. 840 ЦКУ. Відповідно до ч. 2 ст. 840 ЦКУ в ньому мають бути встановлені норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів. Але ст. 3 ЦКУ серед загальних засад цивільного законодавства передбачено принцип свободи договору, тож сторони давальницького договору можуть встановити в договорі інші умови, не заборонені законом.

Отже, якщо відходи замовнику не повертаються, про це вказується у договорі, наприклад: «Усі відходи та металобрухт, котрі виникли в ході проведення робіт залишаються у підрядника».

Також варто зафіксувати в договорі умови переходу права власності на відходи до переробника. Відходи, що мають господарську цінність та можуть бути визнані активом, можуть переходити до переробника за плату або безоплатно, а відходи, які не визнаються активом - звичайно передаються переробнику безоплатно. За умовами запитання металобрухт передається перерообнику безоплатно.

 

Бухоблік

Якщо цей металобрухт можна продати спеціалізованим підприємствам та отримати економічні вигоди у вигляді виручки від їх продажу або використати якимось іншим чином у господарській діяльності підприємства, то такі відходи слід вважати активом. Активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому (п. 3 НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»).

Металобрухт як актив відноситься до категорії запасів. Запаси визнаються активом, якщо існує імовірність того, що підприємство/установа отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 9). Для обліку металобрухту найдоцільніше обрати субрахунок 209 «Інші матеріали».

За умовами договору металобрухт надходить у власність переробника безоплатно,  тому він оприбутковується так: Дт 209 «Інші матеріали» — Кт 746 «Iнші доходи». 

П. 12 П(С)БО 9 регламентує оцінку запасів, отриманих безоплатно.

Отже, металобрухт оцінюється за справедливою вартістю з урахуванням витрат, передбачених п. 9 П(С)БО 9, якщо вони були понесені у зв'язку з доведенням металобрухту до стану, в якому він придатний для використання у запланованих цілях. Як визначити справедливу вартість металобрухту, ми писали тут, у розділі «Ситуація 1: Оприбуткування та продаж металобрухту внаслідок ліквідації ОЗ», підрозділ «Бухоблік».

Продаж металобрухту (в тому числі спеціалізованим підприємствам) відображається в обліку так:

  • Д-т 943 К-т 209 – списання вартості реалізованого металобрухту;
  • Д-т 36 К-т 712 – нарахування доходу від реалізації металобрухту як інших оборотних активів;
  • Д-т 712 К-т 641/ПДВ – нарахування податкових зобов’язань з ПДВ, якщо підприємство – платник ПДВ.

Використання металобрухту в діяльності підприємства відображається так само, як і використання інших запасів – списанням його вартості на відповідний рахунок обліку витрат: Д-т 23, 91, 92, 93, 94 К-т 209.

Коригування фінрезультату для цілей оподаткування для даної ситуації не передбачено.

Якщо металобрухт не планується продавати або використовувати, він не визнається активом та не оприбутковується.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    Сьогодні 12:042
  • Облік гарантійного ремонту експортованого обладнання
    Юрособа, платник податку на прибуток і ПДВ, мікропідприємство, виробник, експортувало обладнання. Згідно з контрактом на обладнання діє гарантія 12 місяців з дня відвантаження. Покупець виявив брак і повернув обладнання для гарантійного ремонту. Юрособа безоплатно зробила ремонт, замінила браковані деталі. Які особливості обліку та оподаткування?
    Сьогодні 10:129
  • ТОВ отримує від фізособи маркетингові послуги з оплатою реклами у Facebook: як оформити та обліковувати?
    ТОВ, середнє підприємство, платник ПДВ та податку на прибуток, хоче замовити рекламу у Facebook. Сплачувати за рекламу буде фізоосба, яка надає ТОВ маркетингові послуги за ЦПД (ФОП у ФО немає), зі своєї гривневої картки. Чи може сплачувати за рекламу підприємства така фізособа своєю гривневою карткою в межах ЦПД? Якими документами, окрім акту наданих послуг за ЦПД, ТОВ може підтвердити ці витрати?
    03.05.202426
  • Наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію
    Як скласти наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію?
    03.05.202448
  • На яку дату списати кредиторську заборгованість?
    Підприємство перейшло із загальної системи оподаткування на ЄП (2%) з 08.12.2022 р. А 07.12.2022 р. вилучено з торгового реєстру контрагента-нерезидента, перед яким обліковувалася кредиторська заборгованість. На яку дату потрібно було списати безнадійну кредиторську заборгованість і як виправити помилку – подати уточнюючу декларацію з податку на прибуток чи уточнюючу декларацію платника ЄП?
    03.05.202439