• Посилання скопійовано

Відходи у давальницьких операціях: як облікувати?

У договорі на переробку давальницької сировини є пункт про те, що відходи та металобрухт, які виникли під час проведення робіт, залишаються у підрядника. Як підряднику обліковувати такі відходи?

Цивільно-правові моменти

Договір переробки з давальницької сировини є договором підряду з виконанням роботи з матеріалу замовника та регулюється ст. 840 ЦКУ. Відповідно до ч. 2 ст. 840 ЦКУ в ньому мають бути встановлені норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів. Але ст. 3 ЦКУ серед загальних засад цивільного законодавства передбачено принцип свободи договору, тож сторони давальницького договору можуть встановити в договорі інші умови, не заборонені законом.

Отже, якщо відходи замовнику не повертаються, про це вказується у договорі, наприклад: «Усі відходи та металобрухт, котрі виникли в ході проведення робіт залишаються у підрядника».

Також варто зафіксувати в договорі умови переходу права власності на відходи до переробника. Відходи, що мають господарську цінність та можуть бути визнані активом, можуть переходити до переробника за плату або безоплатно, а відходи, які не визнаються активом - звичайно передаються переробнику безоплатно. За умовами запитання металобрухт передається перерообнику безоплатно.

 

Бухоблік

Якщо цей металобрухт можна продати спеціалізованим підприємствам та отримати економічні вигоди у вигляді виручки від їх продажу або використати якимось іншим чином у господарській діяльності підприємства, то такі відходи слід вважати активом. Активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому (п. 3 НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»).

Металобрухт як актив відноситься до категорії запасів. Запаси визнаються активом, якщо існує імовірність того, що підприємство/установа отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 9). Для обліку металобрухту найдоцільніше обрати субрахунок 209 «Інші матеріали».

За умовами договору металобрухт надходить у власність переробника безоплатно,  тому він оприбутковується так: Дт 209 «Інші матеріали» — Кт 746 «Iнші доходи». 

П. 12 П(С)БО 9 регламентує оцінку запасів, отриманих безоплатно.

Отже, металобрухт оцінюється за справедливою вартістю з урахуванням витрат, передбачених п. 9 П(С)БО 9, якщо вони були понесені у зв'язку з доведенням металобрухту до стану, в якому він придатний для використання у запланованих цілях. Як визначити справедливу вартість металобрухту, ми писали тут, у розділі «Ситуація 1: Оприбуткування та продаж металобрухту внаслідок ліквідації ОЗ», підрозділ «Бухоблік».

Продаж металобрухту (в тому числі спеціалізованим підприємствам) відображається в обліку так:

  • Д-т 943 К-т 209 – списання вартості реалізованого металобрухту;
  • Д-т 36 К-т 712 – нарахування доходу від реалізації металобрухту як інших оборотних активів;
  • Д-т 712 К-т 641/ПДВ – нарахування податкових зобов’язань з ПДВ, якщо підприємство – платник ПДВ.

Використання металобрухту в діяльності підприємства відображається так само, як і використання інших запасів – списанням його вартості на відповідний рахунок обліку витрат: Д-т 23, 91, 92, 93, 94 К-т 209.

Коригування фінрезультату для цілей оподаткування для даної ситуації не передбачено.

Якщо металобрухт не планується продавати або використовувати, він не визнається активом та не оприбутковується.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.202584
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202540
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025768
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.2025359
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202538