• Посилання скопійовано

Облік та введення в експлуатацію сайту для підприємства

Як вводити в експлуатацію та обліковувати розроблений для підприємства сайт?

Сайт, незалежно від мети його використання, за свою суттю належить до об’єктів права інтелектуальної власності (авторського права) згідно зі ст. 8 Закону про авторське право і суміжні права

Відповідно до ст. 31 Закону про авторське право і суміжні права, автор (чи інша особа, яка має авторське право) може передати свої майнові права, зазначені у ст. 15 цього Закону, будь-якій іншій особі повністю чи частково. Передача майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) оформляється авторським договором

Майнові права, що передаються за авторським договором, мають бути у ньому визначені. Майнові права, не зазначені в авторському договорі як відчужувані, вважаються такими, що не передані. 

Відповідно до п. 7 П(С)БО 8 нематеріальний актив, отриманий в результаті розробки, слід відображати в балансі за умов, якщо підприємство/установа має:

  • намір, технічну можливість та ресурси для доведення НМА до стану, у якому він придатний для реалізації або використання;
  • можливість отримання майбутніх економічних вигід від реалізації або використання НМА;
  • інформацію для достовірного визначення витрат, пов'язаних з розробкою НМА.

 

Якщо створений сайт відповідає цим критеріям, то його потрібно буде обліковувати у складі НМА. 

Але як і для відображення в обліку всіх інших операцій потрібно мати ще у наявності відповідний первинний документ. У разі розроблення сайту стороннім підприємством підприємству-власнику потрібно мати у наявності акт приймання-передачі сайту. 

При придбанні (створенні) НМА, витрати капіталізуються на рахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів», а при введенні об’єкта в експлуатацію (початок його використання), капіталізовані витрати списуються на відповідні субрахунки рахунку 12 «Нематеріальні активи».

Коли сайт буде готовий до роботи, його потрібно буде ввести в експлуатацію. 

Вводити в експлуатацію сайт як НМА слід на підставі рішення відповідної комісії підприємства на підставі складеного Акта введення в господарський оборот об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів за ф. №НА-1, затвердженого наказом Мінфіну від 22.11.2004 р. №732.

Цей акт складається в одному примірнику на кожний окремий об'єкт приймальною комісією, призначеною наказом власника або керівника підприємства. 

Акт заповнюється в одному примірнику на основі технічної, науково-технічної та іншої документації (ліцензійний договір, авторський договір, патент тощо), підписується головою та членами комісії, особою, відповідальною за прийняття для використання об'єкта права інтелектуальної власності. 

 

Зазначимо декілька слів про доменне ім’я.

Доменне ім'я (як і витрати на хостинг) надаються у користування правовласником на підставі виданого сертифікату про реєстрацію.

Доменне ім’я - це фактично адреса мережі Інтернет - визначений чинними в Інтернеті міжнародними стандартами цифровий та/або символьний ідентифікатор доменних імен в ієрархічній системі доменних назв (ст. 1 Закону про телекомунікації). Тобто воно передається в тимчасове використання, але за нього сплачується плата за користування і це є витратами поточного періоду та списується на фінрезультат в кінці кожного звітного періоду. Стаття витрат залежить від цілей, для яких використовується сайт. 

Тому нарахована амортизація сайту-візитки та витратами на використання його доменного ім’я мають відноситися на рахунок 92 «Адміністративні витрати», ті ж витрати, пов’язані з використанням сайту інтернет-магазину слід віднести на рахунок 93 «Витрати на збут».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025233
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025751
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545