• Посилання скопійовано

Облік витрат на реєстрацію лікарського засобу

Підприємство після проведення реєстрації лікарського засобу отримує «Реєстраційне посвідчення на лікарський засіб», в якому зазначається, що цей препарат перереєстрований в Україні безстроково та з необмеженим терміном дії такого реєстраційного посвідчення. Як правильно відобразити в обліку ці витрати?

Слід зазначити, що чинне законодавство чітких правил для відображення в обліку зазначеної операції не встановлює. Роз'яснення щодо практичного застосування чинних норм бухгалтерського законодавства має наводити Мінфін, а податкового – ДФСУ. Але на сьогодні роз’яснень за такою операцією теж немає. 

Тож, далі ми можемо навести тільки власну думку з цього приводу.  

На нашу думку, такі витрати слід обліковувати як об’єкт нематеріальних активів. І ось чому. Як зазначено у П(C)БО 8 «Нематеріальні активи», нематеріальні активи – це немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований. В свою чергу, активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому. Таке реєстраційне посвідчення надається підприємству, внаслідок проведення реєстрації лікарського засобу, та надає право реалізовувати його на території України, а отже і призведе до економічних вигід. Як бачимо, реєстраційне посвідчення на лікарський засіб має всі ознаки нематеріального активу

Для обліку такого НА доцільно буде використовувати рахунок 127 «Інші нематеріальні активи». При чому, облік придбання такого НА відображається за дебетом рахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів» з подальше списанням на рахунок 127.

Далі постає питання як нараховувати амортизацію, у випадку якщо таке посвідчення видане на необмежений термін. Амортизація нараховується протягом терміну корисного використання такого НА, відповідно постає проблема визначення такого строку. В бухобліку строк експлуатації (корисного використання) такого об'єкту НА підприємство визначає самостійно. Відображення нарахованої амортизації відбувається за кредитом рахунку 133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів». Дебет рахунку витрат визначається відповідно до норм П(С)БО 16

Згідно із Законом №123/96-ВР лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації. Лікарські засоби, випущені в обіг під час строку, протягом якого лікарський засіб було дозволено до застосування в Україні, можуть застосовуватися в Україні до закінчення їх терміну придатності, визначеного виробником та зазначеного на упаковці.

Отже, отримане реєстраційне посвідчення дає можливість продавати такі лікарські засоби. Але не тільки – реєстраційний номер зазначається і виробниками лікарських засобів у маркуванні, що наноситься на етикетку, зовнішню та внутрішню упаковку лікарського засобу. Отже, реєстраційне посвідчення є і передумовою для виробництва лікарських засобів. 

Тому, нарахована амортизація такого НА може зазначатися за дебетом рахунку 23 «Виробництво» виробниками лікарських засобів, або за дебетом рахунку 93 «Витрати на збут» імпортерами лікарських засобів, які самостійно проводять їх реєстрацію, але здійснюють тільки їх продаж. 

В податковому обліку (якщо підприємство є платником податку на прибуток і здійснює коригування фінрезультату до оподаткування) треба діяти відповідно до пп. 138.3.4 ПКУ. За ним, якщо строк дії права користування НА не встановлено, такий строк корисного використання визначається платником податку самостійно, але не менше двох та більше 10 років.  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202528
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025187
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025576
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202540
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025260