• Посилання скопійовано

Облік витрат на реєстрацію лікарського засобу

Підприємство після проведення реєстрації лікарського засобу отримує «Реєстраційне посвідчення на лікарський засіб», в якому зазначається, що цей препарат перереєстрований в Україні безстроково та з необмеженим терміном дії такого реєстраційного посвідчення. Як правильно відобразити в обліку ці витрати?

Слід зазначити, що чинне законодавство чітких правил для відображення в обліку зазначеної операції не встановлює. Роз'яснення щодо практичного застосування чинних норм бухгалтерського законодавства має наводити Мінфін, а податкового – ДФСУ. Але на сьогодні роз’яснень за такою операцією теж немає. 

Тож, далі ми можемо навести тільки власну думку з цього приводу.  

На нашу думку, такі витрати слід обліковувати як об’єкт нематеріальних активів. І ось чому. Як зазначено у П(C)БО 8 «Нематеріальні активи», нематеріальні активи – це немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований. В свою чергу, активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому. Таке реєстраційне посвідчення надається підприємству, внаслідок проведення реєстрації лікарського засобу, та надає право реалізовувати його на території України, а отже і призведе до економічних вигід. Як бачимо, реєстраційне посвідчення на лікарський засіб має всі ознаки нематеріального активу

Для обліку такого НА доцільно буде використовувати рахунок 127 «Інші нематеріальні активи». При чому, облік придбання такого НА відображається за дебетом рахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів» з подальше списанням на рахунок 127.

Далі постає питання як нараховувати амортизацію, у випадку якщо таке посвідчення видане на необмежений термін. Амортизація нараховується протягом терміну корисного використання такого НА, відповідно постає проблема визначення такого строку. В бухобліку строк експлуатації (корисного використання) такого об'єкту НА підприємство визначає самостійно. Відображення нарахованої амортизації відбувається за кредитом рахунку 133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів». Дебет рахунку витрат визначається відповідно до норм П(С)БО 16

Згідно із Законом №123/96-ВР лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації. Лікарські засоби, випущені в обіг під час строку, протягом якого лікарський засіб було дозволено до застосування в Україні, можуть застосовуватися в Україні до закінчення їх терміну придатності, визначеного виробником та зазначеного на упаковці.

Отже, отримане реєстраційне посвідчення дає можливість продавати такі лікарські засоби. Але не тільки – реєстраційний номер зазначається і виробниками лікарських засобів у маркуванні, що наноситься на етикетку, зовнішню та внутрішню упаковку лікарського засобу. Отже, реєстраційне посвідчення є і передумовою для виробництва лікарських засобів. 

Тому, нарахована амортизація такого НА може зазначатися за дебетом рахунку 23 «Виробництво» виробниками лікарських засобів, або за дебетом рахунку 93 «Витрати на збут» імпортерами лікарських засобів, які самостійно проводять їх реєстрацію, але здійснюють тільки їх продаж. 

В податковому обліку (якщо підприємство є платником податку на прибуток і здійснює коригування фінрезультату до оподаткування) треба діяти відповідно до пп. 138.3.4 ПКУ. За ним, якщо строк дії права користування НА не встановлено, такий строк корисного використання визначається платником податку самостійно, але не менше двох та більше 10 років.  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144