• Посилання скопійовано

Коригування ПДВ та мита від митниці: як відобразити в обліку?

Підприємство подало позов на митницю через завищення ПДВ та мита в митній декларації. Суд ухвалив рішення на користь підприємства. Згодом митниця повернула кошти на рахунок підприємства. Як відобразити в обліку цю суму ПДВ та мита?

Запитання :  У 2014 році підприємство подало судовий позов на митницю про завищення ПДВ та мита за ВМД на певну суму, проте ПДВ та мито за ВМД були відображені в обліку у повному обсязі. В 2015 році суд ухвалив рішення на користь підприємства. В березні 2017 року митниця повернула кошти на поточний рахунок підприємства. Як правильно відобразити в обліку дану суму ПДВ та мита, якщо достовірно невідомо залишки товару за ВМД за 2014 рік?

 

Відповідь: Згідно з п. 190.1 ПКУ базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до Митного кодексу, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів. Митна вартість зазначається у митній декларації, за нею обчислюються податки й обов'язкові платежі, які сплачуються до бюджету. 

Після оформлення митної декларації та сплати податків і мита імпортер має право на перегляд зазначеної митної вартості, звернувшись до суду і, якщо рішення буде на його користь, повернути з Держбюджету зайво сплачені податки та мито. 

Відповідно до п. 37 Постанови КМУ від 21.05.2012 р. №450 після завершення митного оформлення зміни до митної декларації можуть вноситися шляхом заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування. Аркуш коригування сладається у строк, що не перевищує 10 р.д. з дня надходження до митного органу інформації про повернення сум митних платежів або реєстрації заяви декларанта (уповноваженої особи) у митному органі – п. 3 Порядку оформлення аркушу коригування, затвердженого Наказом Мінфіну від 06.11.2012  №1145.

Отже, на підставі заяви декларанта (яка подається після отримання судового рішення на користь підприємства) митний орган оформлює аркуш коригування. Порядок оформлення аркушу коригування затверджено наказом Мінфіну від 06.11.2012 р. №1145 .  Згідно з п. 12 Порядку №1145 у разі складання аркуша коригування у випадку повернення митних платежів заповнюються розділи II та III аркуша коригування. У розділі II аркуша коригування відображається розрахунок сум митних платежів за новими відомостями (графа 47 МД) а до розділу III вносяться фактичні відомості про повернення митних платежів.

 

ПДВ

 Слід зауважити, що ст. 192 ПКУ насправді регулює порядок коригування ПЗ та ПК платників податку, проте у випадку коригування митної вартості за рішенням суду не стосується жодного із перелічених випадків у цій статті. Тому доходимо висновку, що в обліку підприємства відбувається коригування ПК з ПДВ на підставі аркуша коригування в періоді складання цього документа. У разі зменшення митної вартості товару у звітності з ПДВ зменшується тільки сума раніше визнаного ПК з ПДВ. А зменшення ПЗ з ПДВ відобразиться в бухобліку проведенням сторно Дт 641/ПДВ К-т 377. 

У звітності з ПДВ на підставі аркуша коригування до митної декларації у рядку 11.1 колонках А та Б відобразиться коригування обсягу зменшення митної вартості та суми ПК з ПДВ  зі знаком "мінус" (додатково див. листи ДФСУ від 22.12.2015 р. №27404/6/99-99-19-03-02-15, від 28.12.2015 р. №27875/6/99-99-19-03-02-15. Звертаємо увагу, що у цих листах зазначені рядки декларації з ПДВ за формою, що діяла на дату видання листа). 

Подавати уточнення та коригувати період в якому товар був ввезений не потрібно, адже у цьому періоді ПК з ПДВ відображено вірно на підставі митної декларації. 

 

Мито

Суми ввізного мита відповідно до п. 9 П(С)БО 9 є складовою первісної вартості запасів. Зрозуміло, що сплачене мито відноситься до складу витрат як складова собівартості проданого товару. 

Рішення суду на користь підприємства та аркуш коригування не свідчать, що підприємство в бухобліку припустилось помилки. У періоді придбання товару (а скоріше за все у періоді реалізації, адже такі витрати є собівартістю) суми правомірно відображались у складі витрат. Тому виправляти цю ситуацію шляхом виправлення помилки не потрібно. Враховуючи, що зміни не є помилкою, жодних уточнень до декларації з прибутку та фінзвітності подавати не потрібно. На думку автора коректно відобразити зменшення витрат слід через збільшення доходу на суму повернутого мита. 

Отже, у періоді отримання аркушу коригування від митниці потрібно зробити проведення Дт 311 Кт 719. Саме таким шляхом виникає можливість відкоригувати суму витрат, які правомірно у минулому відображались у складі собівартості. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:097
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202562
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518