Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Коригування ПДВ та мита від митниці: як відобразити в обліку?

Підприємство подало позов на митницю через завищення ПДВ та мита в митній декларації. Суд ухвалив рішення на користь підприємства. Згодом митниця повернула кошти на рахунок підприємства. Як відобразити в обліку цю суму ПДВ та мита?

Запитання :  У 2014 році підприємство подало судовий позов на митницю про завищення ПДВ та мита за ВМД на певну суму, проте ПДВ та мито за ВМД були відображені в обліку у повному обсязі. В 2015 році суд ухвалив рішення на користь підприємства. В березні 2017 року митниця повернула кошти на поточний рахунок підприємства. Як правильно відобразити в обліку дану суму ПДВ та мита, якщо достовірно невідомо залишки товару за ВМД за 2014 рік?

 

Відповідь: Згідно з п. 190.1 ПКУ базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до Митного кодексу, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів. Митна вартість зазначається у митній декларації, за нею обчислюються податки й обов'язкові платежі, які сплачуються до бюджету. 

Після оформлення митної декларації та сплати податків і мита імпортер має право на перегляд зазначеної митної вартості, звернувшись до суду і, якщо рішення буде на його користь, повернути з Держбюджету зайво сплачені податки та мито. 

Відповідно до п. 37 Постанови КМУ від 21.05.2012 р. №450 після завершення митного оформлення зміни до митної декларації можуть вноситися шляхом заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування. Аркуш коригування сладається у строк, що не перевищує 10 р.д. з дня надходження до митного органу інформації про повернення сум митних платежів або реєстрації заяви декларанта (уповноваженої особи) у митному органі – п. 3 Порядку оформлення аркушу коригування, затвердженого Наказом Мінфіну від 06.11.2012  № 1145.

Отже, на підставі заяви декларанта (яка подається після отримання судового рішення на користь підприємства) митний орган оформлює аркуш коригування. Порядок оформлення аркушу коригування затверджено наказом Мінфіну від 06.11.2012 р. № 1145 .  Згідно з п. 12 Порядку №1145 у разі складання аркуша коригування у випадку повернення митних платежів заповнюються розділи II та III аркуша коригування. У розділі II аркуша коригування відображається розрахунок сум митних платежів за новими відомостями (графа 47 МД) а до розділу III вносяться фактичні відомості про повернення митних платежів.

 

ПДВ

 Слід зауважити, що ст. 192 ПКУ насправді регулює порядок коригування ПЗ та ПК платників податку, проте у випадку коригування митної вартості за рішенням суду не стосується жодного із перелічених випадків у цій статті. Тому доходимо висновку, що в обліку підприємства відбувається коригування ПК з ПДВ на підставі аркуша коригування в періоді складання цього документа. У разі зменшення митної вартості товару у звітності з ПДВ зменшується тільки сума раніше визнаного ПК з ПДВ. А зменшення ПЗ з ПДВ відобразиться в бухобліку проведенням сторно Дт 641/ПДВ К-т 377. 

У звітності з ПДВ на підставі аркуша коригування до митної декларації у рядку 11.1 колонках А та Б відобразиться коригування обсягу зменшення митної вартості та суми ПК з ПДВ  зі знаком "мінус" (додатково див. листи ДФСУ від 22.12.2015 р. №27404/6/99-99-19-03-02-15, від 28.12.2015 р. №27875/6/99-99-19-03-02-15. Звертаємо увагу, що у цих листах зазначені рядки декларації з ПДВ за формою, що діяла на дату видання листа). 

Подавати уточнення та коригувати період в якому товар був ввезений не потрібно, адже у цьому періоді ПК з ПДВ відображено вірно на підставі митної декларації. 

 

Мито

Суми ввізного мита відповідно до п. 9 П(С)БО 9 є складовою первісної вартості запасів. Зрозуміло, що сплачене мито відноситься до складу витрат як складова собівартості проданого товару. 

Рішення суду на користь підприємства та аркуш коригування не свідчать, що підприємство в бухобліку припустилось помилки. У періоді придбання товару (а скоріше за все у періоді реалізації, адже такі витрати є собівартістю) суми правомірно відображались у складі витрат. Тому виправляти цю ситуацію шляхом виправлення помилки не потрібно. Враховуючи, що зміни не є помилкою, жодних уточнень до декларації з прибутку та фінзвітності подавати не потрібно. На думку автора коректно відобразити зменшення витрат слід через збільшення доходу на суму повернутого мита. 

Отже, у періоді отримання аркушу коригування від митниці потрібно зробити проведення Дт 311 Кт 719. Саме таким шляхом виникає можливість відкоригувати суму витрат, які правомірно у минулому відображались у складі собівартості. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олена Водоп`янова
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Коригування , Митниця , ПДВ , ЗЕД , Облік , Декларація , Мито

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі