• Посилання скопійовано

Безоплатна передача основного засобу: облік та оподаткування

Юрособа-«загальносистемник» передає безкоштовно транспортний засіб юрособі-«єдиннику» (з ПДВ). Як це правильно оформити документально і з якого моменту передача вважається такою, що відбулась? Що з оподаткуванням? Залишкова вартість близько 60 тис. грн

Бухоблік

При передачі основних засобів у зв’язку з їх безоплатним наданням у бухгалтерському обліку підприємства, згідно з п. 33 — 34 П(С)БО 7 «Основні засоби», об’єкт основних засобів вилучається з активів (списується з балансу).

У зв’язку з тим, що безоплатне надання основних засобів є їх вибуттям, підприємство відображає витрати, пов’язані із такою операцією, на субрахунку 976 «Списання необоротних активів». Сума нарахованого зносу щодо безоплатно наданих основних засобів відображається за дебетом субрахунка 131 «Знос основних засобів» у кореспонденції з кредитом субрахунка 105 «Транспортні засоби ». При передачі основних засобів слід мати на увазі, що іноді підприємство придбаває об’єкт основних засобів з метою подальшої передачі і не збирається використовувати у своїй діяльності. У цьому випадку таке майно не матиме ознак основних засобів (п. 4 П(С)БО 7), а буде для підприємства товаром, що обліковується на субрахунку 281 «Товари на складі».

При передачі ОЗ слід оформити такий документ як «Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів» (форма №ОЗ-1), та здійснити відмітки в Інвентарній картці обліку основних засобів (форма №ОЗ-6) та Інвентарному списку основних засобів (форма №ОЗ-9).

При безоплатній передачі автомобіля дохід у підприємства-дарувальника в бухобліку не визнається. Адже за п. 5 П(С)БО 15 «Дохід» дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу. При такій операції виникають лише витрати у вигляді залишкової вартості ОЗ.

 

Податок на прибуток

Враховуючи порядок визначення об'єкта оподаткування встановлений пп. 134.1.1 ПКУ, прибуток визначається за правилами бухобліку із коригуванням на податкові різниці (звичайно ж, якщо платник податку на прибуток визначає об'єкт оподаткування шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату на різниці, які виникають відповідно до положень ІІІ розділу ПКУ).

Так, у разі продажу ОЗ (навіть за 0 грн, тобто безкоштовно*) фінрезультат до оподаткування слід (п. 138.1 ПКУ, п. 138.2 ПКУ):

  • збільшити на суму бухоблікової залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів (як виробничого, так і не виробничого);
  • зменшити на суму податкової залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів – якщо мова про виробничий ОЗ; або на суму первісної вартості придбання або виготовлення окремого об'єкта невиробничих та витрат на їх ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення, у тому числі віднесених до витрат відповідно до П(С)БО або МСФЗ, але не більше суми доходу (виручки), отриманої від такого продажу – якщо мова про невиробничий ОЗ.

Згідно з пп. 14.1.202 ПКУ безоплатне передання прирівнюється до продажу (реалізації)«продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів».

 

ПДВ

Відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ постачання товарів, це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі дарування такого товару. Товари — це матеріальні активи. Постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування ПДВ згідно з п. 185.1 ПКУ. Але база оподаткування відповідно до п. 188.1 ПКУ визначається виходячи з договірної вартості, тоді як операція безоплатного постачання передбачає, що договірна вартість буде нульовою.

Втім потрібно враховувати абз. 2 п. 188.1 ПКУ, згідно з яким база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижчою від балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни). Тому при безоплатній передачі авто, яке має не нульову залишкову вартість, слід зверху нарахувати ПЗ з ПДВ на  таку балансову (залишкову) вартість за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції. Нараховане ПЗ з ПДВ також потрапить до витрат підприємства (Дт 976 Кт 641) згідно з п. 1.3 Інструкції №141**.

** У п.  1.3 Інструкції №141 чомусь говориться лише про облік податкових зобов’язань у разі перевищення собівартості продукції над фактичною ціною продажу та не згадується про перевищення ціни придбання товарів/послуг і залишкової вартості необоротних активів над фактичними цінами їх продажу. Втім, впевнені, що ця норма застосовується до двох останніх випадків.

Датою виникнення ПЗ з ПДВ при безоплатній передачі ОЗ момент їх відвантаження, тобто дата підписання акта приймання-передачі об’єкта ОЗ (пп. «б» п. 187.1 ПКУ).

Враховуючи такі особливі правила визначення бази оподаткування, для розрахунку зобов’язань з ПДВ потрібно скласти дві ПН (п. 15 Порядку № 1307):

  • першу — на операцію з постачання ОЗ на ім’я отримувача (пп. 14.1.191 ПКУ). Авто за договором дарування передається безоплатно, а тому виписувати ПН слід з нульовою вартістю;
  • другу — на різницю між розміром мінімальної бази оподаткування і ціною постачання із типом причини «15». У шапці цієї ПН у полях, призначених для даних покупця, вкажіть власні реквізити.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:0591
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0633
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202422
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202435
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410