• Посилання скопійовано

Продаж замортизованого основного засобу: наслідки в оподаткуванні

Підприємство – платник ПДВ продало фізособі основний засіб за ціною, вищою за залишкову вартість. Як відобразити цю операцію в бухгалтерському та податковому обліках?

Бухоблік

Питання обліку основних засобів та інших необоротних матеріальних активів врегульовано П(С)БО 7 «Основні засоби». Продаж основних засобів відноситься до операцій з вибуття основних засобів (п. 33 П(С)БО 7). Якщо підприємство приймає рішення про продаж об'єктів основних засобів, їх слід класифікувати як необоротні активи, утримувані для продажу (обліковувати за субрахунком 286). Внаслідок такого переведення амортизація на такий ОЗ більше не нараховується. А первісна вартість такого активу за дебетом субрахунку 286 визначатиметься виходячи із залишкової балансової вартості необоротного активу та витрат, які підприємство несе у зв’язку із доведенням його до стану, готового для продажу. 

Втім при продажу повністю замортизованого (залишкова вартість дорівнює нулю) об’єкта ОЗ і відсутності додаткових витрат, які б могли сформувати таку первісну вартість, проведення Дт 286 Кт 10 можна буде зробити хіба що в аналітичному обліку.

При продажу в бухгалтерському обліку буде відображено дохід від реалізації проводкою: Дт 377 Кт 746 на суму виручки, в т. ч. з ПДВ, і списано суму зносу при вибутті об’єкта Дт 13 Кт 10. Якщо за дебетом субрахунку 286 не обліковується первісна вартість такого активу, то й проводки з її списання на собівартість реалізованого активу, відповідно, не буде.

Що ж стосується документального оформлення, то враховуючи прийняте підприємством рішення продати ОЗ і його переведення у склад запасів, повинен був бути оформленим такий документ, як «Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів» (форма №ОЗ-1) (з місця експлуатації на склад), та зроблено відмітки в Інвентарній картці обліку основних засобів (форма №ОЗ-6) та Інвентарному списку основних засобів (форма №ОЗ-9). На дату продажу такого активу буде достатньо оформити звичайну видаткову накладну.

 

Податок на прибуток

Враховуючи порядок визначення об'єкта оподаткування встановлений пп. 134.1.1 ПКУ, прибуток визначається за правилами бухобліку. І якщо навіть платник податку на прибуток визначає об'єкт оподаткування шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ, за умовами цієї операції різниці не виникають, якщо такий ОЗ не має залишкової вартості і в податковому обліку, тобто і в такому обліку повністю замортизований.

Якщо ж в податковому обліку такий ОЗ ще не замортизований, то відповідно фінрезультат до оподаткування слід зменшити на суму залишкової вартості ОЗ, визначеної за ПКУ (п. 138.2 ПКУ).

 

ПДВ

Відповідно до пп. «а» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема: поставка товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України. Продаж основних засобів підпадає під поняття «поставка товарів» (пп. 14.1.191, 14.1.244 ПКУ). Згідно з цим операція з продажу основного засобу є об'єктом оподаткування ПДВ.

Згідно з пп. 194.1.1 ПКУ ПДВ становить 20% бази оподаткування і має враховуватися при формуванні ціни (сума ПДВ зазначається в договорі окремо, наприклад, ціна 19000 грн, в т.ч. ПДВ 3166,67 грн).

База оподаткування операцій з постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості (в разі здійснення контрольованих операцій - не нижча за звичайні ціни, визначені відповідно до ст. 39 ПКУ) (п.188.1 ПКУ).

Що стосується бухобліку нарахування ПДВ, то якщо говорити, що ціна, яку сплатив покупець за ОЗ вже містить ПДВ (це слідкує із укладеного договору, первинних та платіжних документів), тоді ПЗ з ПДВ має нараховуватися за рахунок виручки від продажу та відображатися проведенням Дт 746 Кт 641 на суму 3166,67 грн.

Крім цього, зауважимо, що згідно з абз. 2 п.188.1 ПКУ база оподаткування операцій з поставки необоротних активів не може бути нижчою від балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, яка склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи зі звичайної ціни).

Якщо на перше число звітного місяця, протягом якого відбувся продаж ОЗ, у бухобліку залишкова вартість такого ОЗ вже дорівнювала нулю, то донараховувати ПЗ з ПДВ не потрібно.

 

ПДФО та ВС

Оскільки фізособа за зазначеною операцією є покупцем і сплачує за придбаний актив, то його вартість не є оподаткованим доходом такого покупця і в формі №1ДФ не відображається.

Однак, в пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ згадані такі додаткові блага, як суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Згідно з пп. 14.1.71 ПКУ звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

Ринковою ціною є ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах (пп. 14.1.219 ПКУ).

Сьогодні методика визначення звичайної ціни в неконтрольованих операціях законодавством не встановлена. Формально з метою визначення доходу від продажу ОЗ звичайною ціною, тобто ринковою, буде вважатися його ціна, передбачена умовами договору. Однак, не можна виключати можливості виникнення розбіжностей з контролюючими органами з приводу неправомірного визначення звичайної ціни для цілей оподаткування. Адже, наприклад, з метою оподаткування ПДВ вони зараз вважають, що продавець-товаровиробник має доводити відповідність договірної ціни ринковій і саме так розуміють норми пп. 14.1.71 ПКУ (див: Постачання власних товарів, звичайна ціна та розрахунок бази оподаткування ПДВ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    Сьогодні 15:233
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202456
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202448