• Посилання скопійовано

Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?

ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?

Згідно з Інструкцією №291 є така кореспонденція рахунків: Дт 15 Кт 28.

Тобто, товари можна перевести до складу капітальних інвестицій, тобто використати їх для створення ОЗ, а потім створену інвестицію зарахувати до складу ОЗ: Дт 10 Кт 15.

Відповідно до пп. 6 НП(С)БО 7, об'єкт основних засобів визнається активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та вартість його може бути достовірно визначена.

Відповідно до пп. 23 НП(С)БО 7 нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс).

Таким чином, товари переводять до складу капітальних інвестицій (Дт 15 Кт 28) на дату прийняття підприємством відповідного рішення.

Таке рішення може бути оформлене, наприклад, наказом керівника підприємства. На підставі наказу і роблять таку проводку.

Але якщо в цей момент навантажувачі передають із складу відповідальній за їх використання особі, то таку передачу можна оформити Актом внутрішнього переміщення ОЗ, форма якого затверджена Наказом №818, або первинним документом, самостійно розробленим підприємством.

Згідно з пп. 8 НП(С)БО 7 до первісної вартості ОЗ включаються в тому числі інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Таким чином, витрати з доукомплектування збільшують первісну вартість навантажувачів, яка накопичується на рахунку 15. Доукомплектування оформляють документами, залежно від виду витрат. Наприклад, витрати матеріалів, обладнання можуть оформляти актами довільної форми. Заробітну плату працівників нарядами на відрядну роботу тощо.

Після того, як навантажувачі будуть готові до використання за призначенням (передачі в оренду), їх зараховують до складу ОЗ і вводять в експлуатацію: Дт 10 Кт 15.

Оформити зарахування можна Актом введення в експлуатацію основних засобів, форма якого затверджена Наказом №818.

Після введення ОЗ в експлуатацію в загальному порядку починає нараховуватися амортизація – з місяця, наступного за місяцем введення в експлуатацію, а якщо обрано виробничий метод амортизації, то з наступної дати після дати введення в експлуатацію. Детально про особливості амортизації можна почитати тут.

Якщо надання в оренду не є одним з основних видів діяльності підприємства, то дохід від оренди відображається на субрахунку 713, а витрати, пов’язані з наданням майна в оренду, в тому числі амортизація, списуються на субрахунок 949.

Якщо оренда є одним з основних видів діяльності, то дохід від оренди відображається на субрахунку 703, а виробнича собівартість, включаючи амортизацію, на рахунку 23, після чого списується на субрахунок 903 (Дт 903 Кт 23).

Переведення навантажувачів із складу товарів до складу ОЗ на податковий облік податку на прибуток і ПДВ не вплине.

А вже після початку нарахування амортизації, така амортизація включатиметься до складу витрат, а відтак зменшуватиме фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). Якщо підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, застосовуватиметься «амортизаційна» різниця за ст. 138 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202528
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025197
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025607
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202540
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025263