• Посилання скопійовано

Отражение в учете пени за несвоевременное перечисление оплаты контрагенту

Предприятию (плательщиук НДС и налога на прибыль на общих основаниях) начислена пеня за несвоевременное перечисление оплаты контрагенту (плательщику НДС и налога на прибыль на общих основаниях). Как эту операцию отразить в бухгалтерском и налоговом учете?

Согласно ст. 549 ГКУ неустойкой (штрафом, пеней) является денежная сумма или другое имущество, которые должник должен передать кредитору в случае нарушения должником обязательства. При этом ст. 230 ХКУ установлено, что штрафными санкциями признаются хозяйственные санкции в виде денежной суммы (неустойка, штраф, пеня), которую участник хозяйственных отношений обязан уплатить в случае нарушения им правил осуществления хозяйственной деятельности, невыполнения или ненадлежащего выполнения хозяйственного обязательства.

Отражение в бухгалтерском учете. С 01.01.2015 года объект обложения налогом на прибыль является скорректированный на налоговые разницы (в случае их применения) финрезультат, определенный на основании П(С)БУ или МСФО. Следовательно, объект обложения налогом на прибыль напрямую зависит от ведения бухгалтерского учета. 

Согласно п. 20 П(С)БУ 16 «Расходы», к прочим операционным расходам относятся признанные предприятием-нарушителем штрафы, пеня и неустойка.

Согласно Инструкции по использованию плана счетов на субсчете 948 «Признанные штрафы, пени, неустойки» ведется учет признанных экономических санкций за невыполнение предприятием законодательства и условий договоров.

Таким образом, в бухучету такие признанные штрафы, пени и неустойки будут отражаться с помощью проводки: Д-т  948 К-т 685 или 631.

Даже если предприятие имеет годовой объем дохода больше 20 млн грн и должно корректировать финрезультат на налоговые разницы для определения объекта обложения налогом на прибыль, то корректировать финрезультат на налоговую разницу в связи с определенной пеней или штрафом не нужно. Разделом III НКУ не предусмотрено корректировки финансового результата до налогообложения на налоговую разницу по штрафам, пене, неустойкой. Об этом не раз говорили и налоговики в своих письмах, например, в письме от 05.10.2015 г. №21051/6/99-99-19-02-02-15.

Несколько слов скажем и об НДС. Пеня за невыполнение условий договора не является платой за товары (работы, услуги). На основании определения поставки товаров (работ, услуг) и базы налогообложения НДС, указанных в пп. 14.1.191 и п. 188.1 НКУ, денежные средства, полученные налогоплательщиком в виде пени не должны подлежать обложению НДС. Соответственно, предприятие, которое уплачивает такую пеню, не уплачивает в ее составе НДС и не получит на основании этого события права на дополнительный налоговый кредит.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518