• Посилання скопійовано

Отражение в учете пени за несвоевременное перечисление оплаты контрагенту

Предприятию (плательщиук НДС и налога на прибыль на общих основаниях) начислена пеня за несвоевременное перечисление оплаты контрагенту (плательщику НДС и налога на прибыль на общих основаниях). Как эту операцию отразить в бухгалтерском и налоговом учете?

Согласно ст. 549 ГКУ неустойкой (штрафом, пеней) является денежная сумма или другое имущество, которые должник должен передать кредитору в случае нарушения должником обязательства. При этом ст. 230 ХКУ установлено, что штрафными санкциями признаются хозяйственные санкции в виде денежной суммы (неустойка, штраф, пеня), которую участник хозяйственных отношений обязан уплатить в случае нарушения им правил осуществления хозяйственной деятельности, невыполнения или ненадлежащего выполнения хозяйственного обязательства.

Отражение в бухгалтерском учете. С 01.01.2015 года объект обложения налогом на прибыль является скорректированный на налоговые разницы (в случае их применения) финрезультат, определенный на основании П(С)БУ или МСФО. Следовательно, объект обложения налогом на прибыль напрямую зависит от ведения бухгалтерского учета. 

Согласно п. 20 П(С)БУ 16 «Расходы», к прочим операционным расходам относятся признанные предприятием-нарушителем штрафы, пеня и неустойка.

Согласно Инструкции по использованию плана счетов на субсчете 948 «Признанные штрафы, пени, неустойки» ведется учет признанных экономических санкций за невыполнение предприятием законодательства и условий договоров.

Таким образом, в бухучету такие признанные штрафы, пени и неустойки будут отражаться с помощью проводки: Д-т  948 К-т 685 или 631.

Даже если предприятие имеет годовой объем дохода больше 20 млн грн и должно корректировать финрезультат на налоговые разницы для определения объекта обложения налогом на прибыль, то корректировать финрезультат на налоговую разницу в связи с определенной пеней или штрафом не нужно. Разделом III НКУ не предусмотрено корректировки финансового результата до налогообложения на налоговую разницу по штрафам, пене, неустойкой. Об этом не раз говорили и налоговики в своих письмах, например, в письме от 05.10.2015 г. № 21051/6/99-99-19-02-02-15.

Несколько слов скажем и об НДС. Пеня за невыполнение условий договора не является платой за товары (работы, услуги). На основании определения поставки товаров (работ, услуг) и базы налогообложения НДС, указанных в пп. 14.1.191 и п. 188.1 НКУ, денежные средства, полученные налогоплательщиком в виде пени не должны подлежать обложению НДС. Соответственно, предприятие, которое уплачивает такую пеню, не уплачивает в ее составе НДС и не получит на основании этого события права на дополнительный налоговый кредит.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    Сьогодні 14:1114
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    Сьогодні 13:223
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    Сьогодні 10:0716
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202455
  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    06.05.202422